Bydgoszcz
19C
Słonecznie
42% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 19 • L 19
22C
Nd
22C
Pon
29C
Wt
23C
Sr
24C
Czw
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI15 maja przeniesiemy się w czasie. W Parku Rozrywki – Majówka z historią!
Majówka z historią_1200x800

15 maja przeniesiemy się w czasie. W Parku Rozrywki – Majówka z historią! (15.05)

Miłośnicy historii i rekonstrukcji historycznych na pewno będą usatysfakcjonowani...

Na zdjęciu: Plakat imprezy

Fot. materiały organizatora

Impreza rozpocznie się o godzinie 11 na terenie i w okolicach kompleksu Park Rozrywki-Zaginiony Świat. W programie m.in. prezentacja pojazdów, mundurów oraz wyposażenia wojskowego w wykonaniu 1.Pomorskiej Brygady Logistycznej.

Do średniowiecza przeniesiemy się za sprawą fundacji „Zamek Bydgoski”. Znajdziemy się w obozie historycznym z czasów zmagań Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim.

– Przeniesiemy się do czasów po wielkiej wojnie (1409 – 1411) a przed wojną głodową (1414) – tłumaczy Michał Pawlak, prezes organizacji. – Janusz Brzozogłowy, starosta i gospodarz na Zamku Bydgoskim, zwołuje już pobliskich rycerzy – również i tych z Prus, by uspokoić nastroje po obu stronach granicy. Ogłasza wspólne polowania i wszelakie zawody w pobliskiej bydgoskiej puszczy. Szybko jednak dochodzi do zwady kujawskich rycerzy z pruskimi. Brzozogłowy jako gospodarz, chcąc załagodzić całą sytuację, przekonuje rycerstwo, by konkurowało ze sobą w sposób honorowy i nienaruszający postanowień zawartego pokoju. Rycerze unoszą się dumą i przystają na propozycję Brzozogłowego – opowiada Pawlak  jednocześnie przybliżając motyw przewodni tegorocznej Majówki z historią.

Fundacja zaprosi do zwiedzania późnośredniowiecznego obozu rycerskiego ze stacjami tematycznymi. Będzie można spotkać prawdziwych rycerzy i damy dworu. Chętni przekonają się, czy są dobrymi łucznikami, a dla żądnych wrażeń o godzinie 14 przewidziana jest potyczka dwóch stronnictw rycerzy polskich i pruskich.  Oprócz tego przybyli na Majówkę z historią będą świadkami manewrów lekkiej piechoty.

 Swoje kramy wystawią rękodzielnicy, a Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprosi na plener malarski i projektowanie monet.

Powiązane treści