Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
96% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 10 • L 10
13C
Wt
9C
Sr
8C
Czw
10C
Pt
10C
Sob
ZDMIKP: Wstrzymanie ruchu tramwajowego w okolicach węzła Garbary. Trwa oczekiwanie na pomoc medyczną dla pasażera.
Metropolia BydgoskaInowrocławInwestycje1,5 mln zł kary dla firmy, która zajmowała się remontem dworca w Inowrocławiu
Dworzec_Inowrocław
12.07.2016 | 11:06

1,5 mln zł kary dla firmy, która zajmowała się remontem dworca w Inowrocławiu

Wykonawca musi liczyć się z konsekwencjami niedotrzymanych zobowiązań.

Na zdjęciu: Tak wyglądał dworzec kolejowy w Inowrocławiu przed rozpoczęciem remontu.

Fot. J. Janusz / Wikipedia

Włocławska firma, która miała wyremontować dworzec w Inowrocławiu już od pewnego czasu nie zajmuje się tą inwestycją. Spółka PKP SA zdecydowała się nie tylko rozwiązać umowę z wykonawcą, ale również nałożyć na niego karę finansową w wysokości 1,5 mln zł.

Przyczyną rozwiązania umowy był brak perspektywy ukończenia tej inwestycji objawiający się m.in. niedotrzymywaniem terminów, działaniem niezgodnym z zasadami BHP i brakiem wypłat wynagrodzeń dla pracowników i podwykonawców. Dworzec w Inowrocławiu, według początkowych założeń, miał być gotowy już jesienią ubiegłego roku. Wykonawca nie dotrzymał tego terminu, lecz wtedy dostał jeszcze dodatkowe pół roku na dokończenie prac. Niestety, tego warunku również nie spełnił.

Wykonawca nie zrealizował na czas zamówienia, więc spółka PKP SA nałożyła na niego karę umowną w wysokości 1,5 mln zł (ok. 1,3 mln zł za odstąpienie od umowy na zaprojektowanie i wykonanie przebudowy dworca i ok. 200 tys. zł z tytułu robót dodatkowych). PKP już podjęło czynności zmierzające do egzekucji kary.

Realizacją inwestycji ma zająć się nowy wykonawca. Prace będą mogły być wznowione po zakończeniu procesu związanego z jego wyborem. Nowy budynek dworca ma być bardziej nowoczesny, funkcjonalny oraz w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowa obejmuje wnętrze budynku, dach i wymianę instalacji. Od strony miasta ma powrócić historyczna elewacja, a środkowa część fasady będzie odtworzona spójnie z pozostałą częścią elewacji.

Powiązane treści