Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 2km/h ESE
H 8 • L 8
2C
Pt
-1C
Sob
3C
Nd
5C
Pon
1C
Wt
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kultura15 obiektów i jeden dzień. Odwiedzisz je wszystkie?
01.12.2014 Bydgoszcz . Projekt TeH2O . Exploseum DAG Fabrik Bydgoszcz . Lukasz Stachowiak , przewodnik . 
Fot. Tymon Markowski / Bialo-Czarna
05.09.2016 | 17:45

15 obiektów i jeden dzień. Odwiedzisz je wszystkie?

Już w ten weekend odbędzie się tegoroczny TehoFest.

Na zdjęciu: Po budynku Exploseum oprowadzi przewodnik w przebraniu Alfreda Nobla.

Fot. Tymon Markowski / materiały prasowe

Już w ten piątek wystartuje kolejna edycja Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła, czyli TehoFest. Tegorocznym motywem przewodnim imprezy jest fotografia. 

Temat ten nie został wybrany przypadkowo. W tym roku przypada 90. rocznica uruchomienia przemysłu fotochemicznego w Bydgoszczy. Jednak atrakcje czekają na gości nie tylko w Muzeum Fotografii mieszczącym się przy ul. Królowej Jadwigi 14. W najbliższą sobotę (10 września) swoje wrota otworzy aż 15 obiektów znajdujących się na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20. Niemal wszystkie z nich będą czynne dłużej niż zazwyczaj. Odwiedzić będzie można wspomniane już Muzeum Fotografii, Barke Lemara, Introligatornię, Gazownię, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Wieżę Ciśnień Muzeum Wodociągów, Fabrykę Obrabiarek do Drewna, Spichrze nad Brdą, Exploseum, Galerię Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Zbiory Archeologiczne (MOB) oraz Warzelnię Piwa. Wstęp do prawie każdego z tych miejsc będzie darmowy. Wyjątkiem jest Muzeum Mydła i Historii Brudu, do którego za darmo wejdzie pierwsze 10 osób w każdej grupie zwiedzających po wypowiedzeniu hasła „TehoFest”.

Jednak tegoroczny TehoFest rozpocznie się dzień wcześniej, 9 września. To właśnie tego dnia o godz. 20:00 w Wieży Ciśnień odbędzie się spektakl „Sny Marii Dunin” zainspirowany przestrzeniami industrialnymi, łączącymi elementy przestrzeni przemysłowej Wieży Ciśnień. Również w piątek zorganizowane zostaną niektóre wydarzenia towarzyszczące imprezie, t.j. np. warszaty fotografii czy spływ kajakowy na trasie śluza Osowa Góra – Muzeum Kanału Bydgoskiego. Na oba wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy. Osoby chętne do nauki wykonywania zdjęć powinny zgłosić się do Adama Juszkiewicza (adam.juszkiewicz@byd.pl), a ci, którzy chcieliby wziąć udział w spływie muszą skontaktować się z Tomaszem Izajaszem (tomaszizajasz@gmail.com). Jednym z wydarzeń towarzących festiwalowi jest również zwiedzanie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, na które zapisy prowadzone są w kasie Exploseum.

Podczas imprezy prowadzona będzie akcja zbierania pieczątek z miejsc, które się odwiedziło. Osoby, które zdobędą pieczątki z pięciu miejsc będą miały szansę na zdobycie nagród. Kupony konkursowe powinny być dostępne m.in. w poszczególnych obiektach oraz na stoisku informacyjnym w amfiteatrze koło Spichrzy. Wypełnione kupony będzie trzeba podpisać swoim imieniem i nazwiskiem, a następnie wrzucić do urny znajdującej się na wspomnianym już stoisku informacyjnym. Kupony przyjmowane będą do godz. 17:45. Losowanie nagród odbędzie się o 18:00.

Dokładny program imprezy znajduje się na plakacie zamieszczonym poniżej.

Powiązane treści