Bydgoszcz
18C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 6km/h SE
H 19 • L 16
20C
Czw
22C
Pt
16C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnale150 nieprawidłowości wykryli strażacy w kujawsko-pomorskich escape roomach!
Po pożarze w escape roomach
08.01.2019 | 15:33

150 nieprawidłowości wykryli strażacy w kujawsko-pomorskich escape roomach!

Na zdjęciu: Konferencja na temat bezpieczeństwa escape roomów w regionie.

Fot. Stanisław Gazda

Przedmiotem dzisiejszej konferencji zwołanej przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza były dotychczasowe działania służb w zakresie bezpieczeństwa w escape roomach oraz wnioski z ich kontroli, zarządzonych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Stąd obecność na konferencji komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Janusza Halaka, komendanta wojewódzkiego Policji inspektora Pawła Spychały, wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego Zbigniewa Sulika, naczelnika wydziału kontrolno-wykonawczego PSP brygadiera Romana Kuklińskiego.

Wojewoda zaczął od złożenia kondolencji dla rodzin i przyjaciół pięciu dziewcząt, które zginęły w pożarze w jednym z koszalińskich ecape roomów. Państwowa Straż Pożarna naszego regionu,  na polecenie MSWiA, do działań kontrolnych przystąpiła niezwłocznie. Bardzo szybko przyłączyła się do nich inspekcja nadzoru budowlanego. Swoim wsparciem służyła także Policja oraz Straż Miejska.

Jedna trzecia z trzydziestu pięciu escape roomów funkcjonujących w województwie kujawsko-pomorskim – mówił wojewoda – znajduje się w budynkach mieszkalnych, pozostałe zlokalizowane są w obiektach użyteczności publicznej. Do skontrolowania pozostały jeszcze trzy escape roomy. W skontrolowanych do wczoraj (7.01) trzydziestu dwóch obiektach sprawdzone zostało bezpieczeństwo sześćdziesięciu dwóch pokoi tematycznych.

Co ciekawe – strona internetowa lockme, będąca administratorem wszystkich escape roomów w Polsce podaje, iż w Kujawsko-Pomorskiem istnieje 28 firm posiadających 77 pokoi.

Generał Halak poinformował, iż strażacy przystąpili do przygotowań do kontroli kujawsko-pomorskich escape roomów już w dniu koszalińskiej tragedii. Przeprowadzono rozeznanie, ile i gdzie w naszym regionie znajduje się escape roomów, przygotowano stosowne dokumentacje, by rozpocząć faktyczne kontrole już w sobotni poranek. Niestety, stwierdzono bardzo wiele nieprawidłowości. W skontrolowanych sześćdziesięciu dziewięciu pokojach tematycznych było ich aż sto pięćdziesiąt. Nieprawidłowości miały bardzo różny charakter, ale połowa z nich wiązała się z warunkami ewakuacji; parametrami wyjść i dróg ewakuacyjnych, nierzadko przystrojonych łatwopalnymi materiałami. Sporo nieprawidłowości dotyczyło nieprzebadanej, a co za tym idzie wadliwej instalacji elektrycznej, braku wyposażenia w podstawowy sprzęt gaśniczy.

Na jeden z lokali nałożony został nakaz natychmiastowego zamknięcia, właścicielom dwóch innych wręczone zostały mandaty karne wraz z decyzjami administracyjnymi nakazującymi usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

Bardzo przydatna, zwłaszcza w fazie rozpoznawczej, okazała się pomoc policji. Mówił o niej komendant wojewódzki. Chodziło o to, iż nie wszystkie escape roomy zarejestrowane są z użyciem tego określenia, więc wydział do walki z cyberprzestępczością miał sporo pracy, żeby wygenerować listę podmiotów świadczących usługi pokoi zagadek. Policjanci nierzadko stanowili asystę przeprowadzających kontrole strażaków.

Kontrole nadzoru budowlanego, z uwagi na stosowane przezeń procedury prawa budowlanego, rozkładają się w czasie, więc one trwają nadal i kontynuowane będą jeszcze przez kilka dni, aż uda się dotrzeć do wszystkich administratorów obiektów w których znajdują się escape roomy i będzie można sprawdzić, czy stosują się oni do obowiązujących ich przepisów, czy zarządzają obiektami w sposób legalny i prawidłowy.

Kontrole i wnioski pokontrolne to jedno, ale niemniej ważne będą reakcje na nie, czyli usunięcie nieprawidłowości i tzw. działania pokontrolne. Ile czasu dają strażacy  właścicielom escape roomów na dostosowanie ich do obowiązujących wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego? Na to pytanie zadane przez jednego z dziennikarzy komendant wojewódzki PSP nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć, stwierdzając iż każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Terminy rekontroli zostaną określone decyzjami administracyjnymi wydanymi przez poszczególnych komendantów powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej.

Przedstawicieli mediów interesowały również kryteria oceny stosowane podczas kontroli przez nadzór budowlany, skoro w prawie budowlanym nie ma przepisów określających funkcje, wygląd, wielkość i wyposażenie escape roomów.

Ustawodawca określa w artykułach 60 i 61 prawa budowlanego określone obowiązki dla właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, który muszą zagwarantować bezpieczeństwo, dokonywać przeglądów okresowych, posiadać stosowną dokumentację – i my sprawdzamy escape roomy jako elementy całego obiektu budowlanego – wyjaśnił wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Zbigniew Sulik.

W Polsce jest 340 firm, posiadających 977 pokoi. W wyniku ostatnich kontroli 40 właścicieli escape roomów zostało ukaranych grzywnami. 53 lokale zostały zamknięte – takie, najnowsze statystyki przekazał we wtorek komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski. Poinformował, że strażacy skontrolowali już ponad 400 pokojów zagadek w całym kraju.


Powiązane treści