Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 8 • L 8
13C
Czw
13C
Pt
14C
Sob
16C
Nd
13C
Pon
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI39. Bydgoskie Impresje Muzyczne już od 30 czerwca!
Konferencja na temat BIM
21.06.2016 | 14:32

39. Bydgoskie Impresje Muzyczne już od 30 czerwca!

Ponad 700 uczestników z 23 zespołów z 12 krajów tańcem, śpiewem i muzyką wypełnią Bydgoszcz.

Na zdjęciu: Konferencja prasowa na temet tegoroczego BIM-u.

Fot. Stanisław Gazda

Trudno już sobie wyobrazić Bydgoszcz  bez BIM – imprezy która z początkiem wakacji gromadzi uzdolnioną artystycznie młodzież z całego świata – przybliżającej bydgoszczanom i występującym na scenie dorobek artystyczny z różnych obszarów kulturowych, integrującej wykonawców i słuchaczy poprzez wspólne radowanie się muzyką, tańcem, zabawą i twórczym wypoczynkiem.

Przed bydgoską publicznością zaprezentuje się dziewiętnaście zespołów konkursowych oraz cztery zespoły pozakonkursowe z dwunastu krajów, zarówno z Europy jak też z USA i RPA. Pokażą się stali bywalcy BIM-u, ale też zespoły debiutujące na bydgoskiej imprezie, jednakże szczycące się bogatym dorobkiem artystycznym, licznymi nagrodami na wielu przeglądach i festiwalach, dla których występy na BIM-ie, to sprawa prestiżu i honoru.

Tegoroczne BIM zdominują Czesi, którzy przyślą do Bydgoszczy aż cztery zespoły. Po jednym-dwóch zespołach  przyjedzie z  Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Serbii , Belgii , Słowacji i Węgier. Najliczniejsza  będzie reprezentacja zespołów polskich.  Wśród zespołów występujących poza konkursem będą przybyłe z USA, RPA i Estonii.

Czym 39. BIM będą różniły się od wcześniejszych? Przede wszystkim terminem: potrwa od czwartku do wtorku 30.06-4.07. Koncerty dla bydgoszczan odbywały się będą na Placu Teatralnym, w amfiteatrze na Mostowej, ale też po raz pierwszy na nowej scenie na wodzie przy Operze Nova, od godzin przedpołudniowych aż po późnowieczorne. Pomyślano je tak by nie nachodziły na siebie, więc każdy występ będzie można obejrzeć od początku do końca.

Gatunki artystyczne z jakimi pokażą się polskie i zagraniczne zespoły będą bardzo różnorodne. Począwszy od muzyki dawnej, śpiewy chóralne, poprzez muzykę filmową,  folk,  aż po jazz.

Pierwszy z koncertów  zatytułowany „Zapraszamy na BIM” zaprezentowany będzie 30 czerwca (czwartek) na Placu Teatralnym i rozpocznie się o godzinie 17.00. Wystąpią wykonawcy z Polski, Białorusi, Słowacji, Łotwy oraz USA. Po nim członkowie zespołów uczestniczących w BIM wezmą udział w spotkaniu narodowym – swoistym wieczorku zapoznawczym zorganizowanym na terenie stanicy wodnej „Kopernik”. Tam m.in. prawie tysiąc osób odtańczy na trawie poloneza.

1 lipca, po przemarszu wszystkich zespołów spod Pałacu Młodzieży na Plac Teatralny (19.15-19.30), tam właśnie nastąpi inauguracja 39 Bydgoskich Impresji Muzycznych.

Tradycją BIM-u są zajęcia warsztatowe: chóralne pod kierownictwem Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej, prowadzone przez dra Gerarda de Toit oraz instrumentalne, prowadzone przez dra Marcina Ślązaka. W ich trakcie przygotowywany będzie wspólny repertuar dla zespołów z Estonii, Łotwy, Węgier i Polski, z którym wystąpią podczas Koncertu Galowego.

Organizatorzy BIM-u zachęcają bydgoszczan do przychodzenia do Akademii Muzycznej przy ul. Staszica na koncerty konkursowe. Od godziny 9.00 można tam będzie posłuchać naprawdę dobrej muzyki.

Zespoły występujące w ramach BIM-u nie będą mieć zbyt wiele czasu wolnego, więc gdy taka okazja się nadarzy organizatorzy imprezy będą chcieli pokazać im najładniejsze miejsca w Bydgoszczy i w okolicy poprzez wycieczki z przewodnikiem, ale też biegi terenowe. Okazją do poznania miejsc poza Bydgoszczą będą koncerty w Solcu Kujawskim oraz Tucholi.

3 lipca o godzinie 15. 30 na Placu Teatralnym rozpocznie się specjalna impreza „BIM-dzieciom”. W programie: występy zespołów z różnych stron świata oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Będzie też międzynarodowa  niedzielna msza święta o godzinie 10.00 dla uczestników BIM odprawiona w bydgoskiej Bazylice.

Koncert Galowy odbędzie się 4 lipca w godzinach 18.30-22.00. Wówczas odbędziemy fascynującą muzyczno-taneczną podróż dookoła świata i dowiemy się kto w tym roku otrzyma Grand Prix dla najlepszego zespołu 39 Bydgoskich Impresji Muzycznych, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wiele nagród specjalnych. To jedyny koncert, na który obowiązywać będą zaproszenia.

 

Powiązane treści