Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 16 • L 12
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI77. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
DSCF0138 (Copy)
27.09.2016 | 12:43

77. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Dzisiejsza uroczystość to dobry czas na zadanie pytania: Kiedy wreszczcie cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej uzyska status Miejsca Pamięci Narodowej?

Na zdjęciu: Cmentarz przy ul. Kcyńskiej. Obchody 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Fot. Stanisław Gazda

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej, który jest też miejscem pochówku 72 żołnierzy z Armii „Pomorze”, poległych w kampanii wrześniowej oraz  351 żołnierzy I Armii Ludowego Wojska Polskiego, z czasów walk o wyzwolenie Bydgoszczy – przy kwaterze Żołnierzy Wyklętych, bohaterów Niepodległościowego Podziemia Zbrojnego – odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska, a także Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku,  w asyście wojskowej złożyli kwiaty na mogile poległych. My zapytaliśmy go, co należy uczynić, aby, zwłaszcza młode pokolenie nie traktowało takich rocznic jako kolejne z rzędu, a składania kwiatów, jako czynności rutynowej, czy wręcz jałowej, ale rozumiało,  że za każdym razem chodzi o sprawy wielkie, o poczucie patriotyzmu?

-Należałoby przede wszystkim uosobić patriotyzm poprzez przybliżanie sylwetek bohaterów; jak najwięcej biografii, jak najwięcej pięknych postaci i informacji o ich zasługach: Leszek Biały, Wacław Polewczyński, Łukasz Ciepliński, Jerzy Bruski – nie mogą być anonimowi. Im więcej będziemy upowszechniali wiedzę o nich, tym te postacie staną się nam bliższe i lepiej będziemy rozumieli o co chodzi w patriotyzmie, jaki jest sens miłości ojczyzny, nie zapominając przy tym o bilansie negatywnym, czyli o ofiarach, o pomordowanych, o stratach materialnych. Jeżeli młodzi ludzie nie zrozumieją, po co i o co się bili chociażby pochowani tu na „Bydgoskiej Łączce” – nadal, uczestnicząc w takich uroczystościach, jak ta dzisiejsza -podchodzić będą do nich, jak do pustego „robienia frekwencji”.

 Dzisiaj także,  na fasadzie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów cywilnej walki o niepodległość Ojczyzny.

 W południe udostępnione zostały dwie wystawy; „Polska Walcząca” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz „Polka 1939 – 1945”  zorganizowana przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej. W sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadzone zostały prelekcje poświęcone Okręgowej Delegaturze Rządu RP na Pomorze, które zaprezentowali: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski i dr Marek Szymaniak.

 


Podobne wpisy

Powiązane treści