Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 8 • L 8
5C
Sr
5C
Czw
-0C
Pt
4C
Sob
3C
Nd
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIAleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego już w majestacie prawa
Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego_SG (2)
23.03.2018 | 21:01

Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego już w majestacie prawa

Na zdjęciu: Aleja Planu 6-letniego, to już przeszłość...

Fot. Stanisław Gazda

Unieważnienie przez wojewodę kujawsko-pomorskiego uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie zmiany nazwy ulic Al. Planu 6-letniego oraz Przodowników Pracy, utorowało drogę do pojawienia się tabliczek z nowymi nazwami ulic na bydgoskich Kapuściskach.

Przypomnijmy: Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego nakładała na samorządy, a w przypadku niewypełnienia zaleceń ustawy, na IPN oraz wojewodów, obowiązek wykonania zapisu ustawy, czyli dokonania zmiany nazwy ulic.

13 grudnia 2017 roku, w kolejną rocznicę ustanowienia stanu wojennego, o tej samej godzinie we wszystkich urzędach wojewódzkich w kraju poinformowano o zmianach nazw ulic gloryfikujących systemy totalitarne. Wówczas wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podał do wiadomości decyzję zmieniającą nazwę ulicy Aleja Planu 6-letniego na Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na grudniowej sesji rada miasta podjęła uchwałę w sprawie przywrócenia dotychczasowych nazw, czyli Aleja Planu 6-letniego i Przodowników Pracy. Wojewoda miał prawo unieważnić tę decyzję i z niego skorzystał. Na to rozstrzygnięcie, które wstrzymało wykonanie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy, przysługiwało prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy (ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz) w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia – za pośrednictwem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Jako że zaistniały przesłanki formalne i prawne pozwalające na zmianę nazw ulic – jak widać na zdjęciach – stało się to faktem.


Powiązane treści