Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 1 • L 1
0C
Pt
0C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaZDROWIEAlergologia i immunologiaAlergik cierpi tylko latem? Czy na pewno?
Alergik cierpi
30.11.2017 | 22:24

Alergik cierpi tylko latem? Czy na pewno?

Na zdjęciu: Zmiany pokrzywkowe charakteryzują się szybkim pojawieniem się i ustępowaniem obrzęku.

Fot. Archiwum

Aż trzydziesci procent społeczeństwa cierpi na alergię. Z roku na rok liczba stwierdzonych alergii się powiększa. Pokrzywka jest chorobą skóry na tel alergicznym. Występuje jako odpowiedź układu immunologicznego na alergen. Dotyczy głównie dzieci, jednak stwierdza się ją także u dorosłych.

Charakterystycznymi objawami pokrzywki są zaczerwienienie i obrzęki w postaci małych lub dużych bąbli, podobnych do oparzenia pokrzywą. Zmiany na skórze różnokształtne , przyjmując wielkość małych kropeczek, po duże kilkucentymetrowe plamy. Mogą rozprzestrzenić się na całe ciało lub być skupione w małe ogniska, prawie zawsze wywołując silny świąd skóry. Zmiany pokrzywkowe charakteryzują się szybkim pojawieniem się i ustępowaniem obrzęku – swędzenia, zwykle utrzymują się kilka do kilkunastu godzin.

Rzadziej pokrzywka może mieć charakter przewlekły o zmiennym nasileniu i ta postać jest najbardziej dokuczliwa.
Wystąpienie pokrzywki jest reakcją natychmiastową, wywołaną przez takie alergeny jak : jaja, mleko, ryby, owoce morza, owoce, orzechy, kakao, truskawki, pomidory, niektóre leki przeciwbólowe, antybiotyki, ukąszenia owadów, a także niekiedy alergeny wziewne, pyłki roślin takich jak prymula, sierść zwierząt I wełna.

Jeśli występuje u nas pokrzywka niewiadomego pochodzenia, bądź często obserwujemy ja u najmłodszych warto udać się do alergologa w celu wykonania diagnostyki. Lekarz zaleci testy, po których będziemy wiedzieć jaki alergen wywołuje nasze dolegliwości, a zarazem odpowie na wszelkie pytania związane z możliwościami pozbycia się dokuczliwej dolegliwości.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail