Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
50% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H -2 • L -2
-1C
Wt
-0C
Sr
1C
Czw
3C
Pt
8C
Sob
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIArcheologia: Immobile K3 za murami
Budowa Immobile K3
18.08.2016 | 14:28

Archeologia: Immobile K3 za murami

Plac Kościeleckich jest dziś placem budowy, ale przed wiekami było to zupełnie inne miejsce...

Na zdjęciu: Tak jak każda budowa wiążaca się z pracami ziemnymi, również ta bacznie obserwowana jest przez archeologów

Fot. Plac Kościeleckich. Budowa Immobile K3.

Plac Kościeleckich od pewnego czasu jest placem budowy. Powstaje tu nowy obiekt Immobile K3 – budynek biurowy, pięciokondygnacyjny, o powierzchni użytkowej 12,5 tys. metrów kwadratowych i powierzchni najmu netto 8 tys. metrów kwadratowych. Ze względu na miejsce, budowa jest pod stałym nadzorem archeologów…

Immobile K3 powstaje już za dawnymi murami miasta. Przed wiekami, w pobliżu, znajdowała się Brama Kujawska, a tuż pod murami przebiegała fosa miejska, łącząca się za starorzeczem Brdy. Od dawna był to obszar podmiejski, rodzaj śmietnika, do którego wyrzucano rzeczy zbędne. Po splantowaniu terenu, już w nieco mniej odległych czasach, były to tereny ogrodów mieszczańskich.

Archeolodzy nie spodziewali się, że natrafią tu na archeologiczną sensację, aczkolwiek zaskoczyła ich liczba odkrytych artefaktów, począwszy od drewnianych i kamiennych pozostałości fosy staromiejskiej, świadczących o dużym kunszcie ówczesnych budowniczych, drewnianych elementach sieci wodociągowej (patrz zdjęcia), na fragmentach naczyń ceramicznych i glinianych z przełomu XVIII/XIX wieku skończywszy.

-Znaleziska, po ich dokładnym przebadaniu i opisaniu będzie można oglądać w muzeum na Wyspie Młyńskiej – informuje archeolog Andrzej Retkowski, pokazując na zabezpieczone folią konstrukcje różnych pali z jarzmami, wycięciami na pióro oraz dwa rodzaje drewnianych, sosnowych rur ściekowych, być może odprowadzających deszczówkę z zabudowanego obszaru miasta poza jego mury.

Do przebadania pozostała jeszcze centralna część placu budowy, która służy jako grunt do poruszania się po nim sprzętu budowlanego.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail