Bydgoszcz
13C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNW
H 13 • L 13
5C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
12C
Wt
9C
Sr
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaMETROPOLIA LITEWydarzeniaArcheomoda na Biskupin Archeo – Fashion Week [ZDJĘCIA]
DSCF4001 (Copy)
17.09.2016 | 21:24

Archeomoda na Biskupin Archeo – Fashion Week [ZDJĘCIA]

XXII Festyn Archeologiczny w Biskupinie poświęcony jest modzie...

Na zdjęciu: Festynowi towarzaszą pokazy pradziejowej mody.

Fot. Stanisław Gazda

Jak kształtowała się moda w pradziejach można zobaczyć podczas Festynu w Biskupinie.

Niczym na paryskich wybiegach odbywają się  liczne pokazy. Nie są to jednak współczesne kolekcje słynnych projektantów, lecz moda sprzed tysięcy i setek lat, rekonstruowana na podstawie znalezisk archeologicznych, źródeł pisanych i ikonograficznych – moda od najdawniejszych czasów, od epoki kamienia, poprzez  Grecję, Rzym, Egipt, Wikingów, Słowian, Węgrów i Bałtów.

Wśród atrakcji po raz pierwszy pokazywany jest skarb – odkryty w tym roku pod Janowcem Wielkopolskim. To ozdoby, które powstały 2,5 tys lat temu – ponad sto przedmiotów z brązu i żelaza, są to głównie ozdoby męskie i kobiece zapinki, bransolety, naszyjniki.

Pracownicy z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz goście z Polski i zagranicy (w tym z Białorusi, Litwy, Węgier, Niemiec, Belgii, Holandii oraz Peru) przedstawiają proces powstawania i zdobienia tkanin oraz charakterystyczne cechy strojów na poszczególnych terenach w danym okresie dziejów. Wystawcy pokazują, jak powstawały i z czego była zrobiona dawna galanteria i dodatki oraz bielizna.

W starożytnym salonie urody można  skorzystać z usług greckich i rzymskich fryzjerów i makijażystek. Specjaliści zdradzą z czego zrobione były dawne kosmetyki do pielęgnacji ciała i jego ozdoby, w tym mydło, którego historię i sposób wytwarzania prezentuje bydgoskie Muzeum Mydła i Historii Brudu. Można również przymierzyć dawne stroje w specjalnie przygotowanej „przebieralni” i zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie.

Festynowi towarzyszy wystawa czasowa poświęcona historii mody na przestrzeni wieków, pt. „Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze”.

Na XXII Festyn Archeologiczny pt. „Archeo-Fashion Week organizatorzy zapraszają w dniach 17-25 września.  Ceny biletów wynoszą: 12 zł (ulgowy) / 15 zł (normalny) / 1 zł (osoba niepełnosprawna). Festyn odbywa się w tygodniu w godzinach 10.00-17.00, a w weekendy w godzinach 10:00-18:00. Trzeba też wysupłać 10 zł na parking, nie mówiąc już o niemałych cenach za oferowane przez wystawców jadło…

Podobne wpisy

Powiązane treści