Bydgoszcz
1C
Słonecznie
47% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 1 • L 1
1C
Czw
2C
Pt
4C
Sob
6C
Nd
7C
Pon
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaBędzie aplikacja o Bydgoszczy. Przewodnik i gra miejska
herb1_1200x800
03.04.2016 | 10:06

Będzie aplikacja o Bydgoszczy. Przewodnik i gra miejska

Patriotyzm jutra pozwoli stworzyć coś, co dziś zaciekawi bydgoskim wczoraj.

Na zdjęciu: Herb Bydgoszczy

Fot. Stanisław Gazda

W ramach dotacji związanej z programem „Patriotyzm jutra” – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy otrzymało dofinansowanie i zrealizuje projekt aplikacji mobilnej ukazującej dzieje oraz współczesność „małej ojczyzny” – Bydgoszczy wraz z jej dziedzictwem kulturowym. Aplikacja przyjmie formę multimedialnego przewodnika po mieście z elementami gry miejskiej.

Interaktywna aplikacja będzie dawała możliwość aktywnego uczenia się historii i postaw patriotycznych oraz przywracania pamięci lokalnej i jej zasobów źródłowych poprzez odbycie indywidualnych bądź rodzinnych/grupowych wycieczek po mieście nad Brdą. Dodatkowo zwróci uwagę na wielokulturowy charakter miasta.

Zaproponowana dzięki aplikacji wędrówka po centrum Bydgoszczy, łącząca miasto lokacyjne z miastem nowoczesnym, stanie się pretekstem do sięgnięcia  w głąb historii, zarówno głównego traktu jak i położonych w jego sąsiedztwie uliczek i obiektów. Stworzy to możliwość zaobserwowania zmian jakie zachodziły w obrazie miasta na obszarze śródmieścia od czasów pierwszych bydgoskich osadników po współczesność. Przewodnik stanie się pretekstem do pokazania najważniejszych symboli miasta, elementów miejskiej architektury, miejsc, wydarzeń historycznych, a także ludzi i ich życia codziennego oraz pozostałych po nich pamiątek. Obok poznania ciekawych informacji, materiałów źródłowych, odbiorca sprawdzi i utrwali swoją wiedzę rozwiązując konkretne interdyscyplinarne zadania przygotowane na szlaku wycieczki.

Przewodnik dzięki swej atrakcyjnej i zarazem prostej formie przekazu, będzie skierowany do mieszkańców Bydgoszczy i regionu oraz do turystów.

Aplikacja będzie dostępna bezpłatnie, w języku polskim oraz angielskim z uwzględnieniem potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Aplikacja będzie pierwszym tego typu przewodnikiem na urządzenie mobilne po mieście nad Brdą. Z tego względu jest to przedsięwzięcie innowacyjne i oryginalne. W ramach projektu Muzeum planuje realizację działań edukacyjnych z wykorzystaniem aplikacji. Działania te będą mieć na celu popularyzację wiedzy historycznej o naszym mieście, a także promowanie postaw patriotycznych.

 Projekt aplikacji mobilnej jest związany  z obchodzoną w 2016 r. rocznicą 670-lecia nadania praw miejskich Bydgoszczy.

Uruchomienie aplikacji jest  planowane na październik 2016 roku.

„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program grantowy, który służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące lokalne społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego rodzimego dziedzictwa i kultury.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail