Bydgoszcz
14C
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 14 • L 14
19C
Pt
18C
Sob
26C
Nd
30C
Pon
29C
Wt
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesBezrobocie ciągle spada. Do poziomu nienotowanego od lat
PUP Bydgoszcz
09.11.2015 | 12:14

Bezrobocie ciągle spada. Do poziomu nienotowanego od lat

Na zdjęciu: Centrum Aktywizacji Zawodowej funkcjonujące przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Bydgoszczy.

Fot. Eryk Dominiczak

Niemal 2500 ofert pracy przedłożyli do bydgoskiego Powiatowego Urzędu Pracy w październiku pracodawcy. To rezultat lepszy niż wiosną, gdy tradycyjnie propozycji zatrudnienia jest najwięcej. – Dzięki temu bezrobocie w Bydgoszczy spadło do poziomu zaledwie 5,5 procent – chwalą się urzędnicy.

Według danych PUP, pod koniec października w mieście nad Brdą bez pracy było niespełna dziewięć tysięcy osób. To liczba nienotowana w przypadku stolicy województwa od lat. Urzędnicy podkreślają także, że Bydgoszczy posiada największą – obok Szczecina – dynamikę spadku poziomu bezrobocia w ostatnich miesiącach. Jeszcze pod koniec grudnia 2014 roku bezrobocie w mieście wynosiło 7,4%, co oznacza, że w ciągu dziesięciu miesięcy spadło o niemal dwa punkty procentowe.

Nie tylko wskaźnik dla Bydgoszczy, ale również dla powiatu bydgoskiego od wielu miesięcy systematycznie spada. Jeszcze do niedawna na terenie podbydgoskich gmin wskaźnik osób pozostających bez zatrudnienia był dwucyfrowy. Teraz wynosi 8,9% i jest niższy niż stopa bezrobocia na terenie kraju według stanu na koniec września (9,7%).

Z danych przekazanych przez PUP Bydgoszcz, spada także liczba absolwentów po szkołach zawodowych, który zgłaszają się do pośredniaka. W październiku na 231 osób absolwentów ogółem, tylko 28 ukończyło „zawodówki”. Problem nadal pozostaje widoczny w segmencie osób po studiach – ponad połowa bezrobotnych absolwentów zarejestrowanych w minionym miesiącu to osoby z dyplomem wyższej uczelni.

Powiązane treści