Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bilet miesięczny dla ucznia za 10 złotych. Przypominamy o korzystnej ofercie dla najmłodszych

Dodano: 24.08.2018 | 11:01

Na zdjęciu: Tańsze bilety dla dzieci zostały wprowadzone w marcu tego roku.

Fot. ST

Przed zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego warto przypomnieć, że od marca w Bydgoszczy funkcjonują tańsze bilety dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz dzieci w wieku od 4 do 7 lat. Udało się też nam dowiedzieć, jak wygląda ich sprzedaż.

Pomysł utworzenia Biletu Bydgoskiego Ucznia i Biletu Bydgoskiego Malucha jest efektem akcji bydgoskiej Inicjatywy Polskiej. Ugrupowanie przedstawiło pomysł wprowadzenia darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych. Inicjatywa nie zebrała jednak wystarczającej liczby głosów poparcia, co uniemożliwiło dyskusję na ten temat na sesji rady miasta.

Jesienią ubiegłego roku do projektu Inicjatywy Polskiej powróciło SLD. Krótko po deklaracji prezydenta Rafała Bruskiego o wprowadzeniu nowego biletu czasowego szef lewicy Ireneusz Nitkiewicz ripostował, że skieruje on pod obrady radnych pomysł wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich uczniów szkół podstawowych. Ostatecznie Sojusz porozumiał się z PO – efektem koalicyjnych rozmów była propozycja Biletu Bydgoskiego Ucznia, z którego korzystaliby uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, oraz Biletu Bydgoskiego Malucha, który byłby przeznaczony dla dzieci od czwartego do siódmego roku życia (dzieci do lat czterech podróżują za darmo).


CZYTAJ WIĘCEJ: Miasto planuje bilet dla malucha i ucznia za 10 złotych


Propozycje zmian w taryfie biletowej zostały przyjęte przez radnych na lutowej sesji. Bilet Bydgoskiego Ucznia i Bilet Bydgoskiego Malucha obowiązują od 1 marca. Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto przypomnieć wszelkie szczegóły ich zakupu.

Bilet Bydgoskiego Ucznia i Bilet Bydgoskiego Malucha to bilety okresowe. Za bilet miesięczny lub 30-dniowy zapłacimy 10 złotych, a za roczny – 100zł. Bilet uczniowski przysługuje uczniom zamieszkałym w Bydgoszczy, uczęszczającym do szkół podstawowych i gimnazjów, natomiast bilet malucha – dzieciom w wieku od 4 do 7 lat (dzieci do lat czterech podróżują za darmo).

Bilety okresowe kodowane są na Bydgoskiej Karcie Miejskiej. Dokumentem uprawniającym do korzystania z nich są:

  • ważna legitymacja szkolna z wpisanym bydgoskim adresem zamieszkania – w przypadku Biletu Bydgoskiego Ucznia,
  • Karta Bydgoskiego Malucha – w przypadku Biletu Bydgoskiego Malucha. Karta wydawana jest wyłącznie w Centrum Obsługi Klienta ZDMiKP przy ul. Toruńskiej 174a (w godzinach 7:00 – 17:00). Bydgoska Karta Miejska i Karta Bydgoskiego Malucha wydawane są na wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej Bydgoskiej Karty Miejskiej.

Wymienione bilety dla dzieci i uczniów można zakupić w punktach sprzedaży biletów okresowych, przez Internet lub w biletomatach. Warto też wspomnieć, że uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którym decyzją Prezydenta Miasta Bydgoszczy przyznano stypendium szkolne, mają prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Uprawnienie do nich kodowane jest na spersonalizowanej Bydgoskiej Karcie Miejskiej wyłącznie w Punkcie Obsługi Klienta ZDMiKP przy ul. Toruńskiej 174. W celu zakodowania biletu uprawniającego do bezpłatnych przejazdów należy przedłożyć ważną legitymację szkolną oraz oryginał dokumentu decyzji o przyznaniu stypendium szkolnego.

Tanie bilety dla najmłodszych bydgoszczan mają uczyć ich korzystania z transportu publicznego i popularyzować komunikację miejską. Stąd też w ostatnich dniach pojawiły się sugestie, aby ratusz, mając na uwadze początek roku szkolnego, podjął działania promujące korzystną ofertę taryfową. Rzecznik prezydenta miasta Marta Stachowiak przekazała nam, że urzędnicy za pośrednictwem różnych form przekazu przypomnieli mieszkańcom o funkcjonowaniu Biletu Bydgoskiego Malucha i Biletu Bydgoskiego Ucznia.

Planujemy akcję informacyjną w social mediach, ogłoszenia w prasie i ulotki dla każdego ucznia. Promujemy bilety też na naszej stronie internetowej – mówi Stachowiak.

Sprawdziliśmy też, jaką do tej pory popularnością cieszyły się tańsze opłaty za przejazd dla najmłodszych. Dane, które przekazał nam urząd miasta, dotyczą sprzedaży nowych biletów w okresie od 1 marca do 31 lipca. Wynika z nich, że największą popularnością cieszą się bilety 30-dniowe dla ucznia.

•    miesięczny dla ucznia (10 zł) – 3366 biletów,
•    30-dniowy dla ucznia (10 zł) – 17 753 biletów,
•    roczny dla ucznia (100 zł) – 1526 biletów,
•    miesięczny dla Bydgoskiego Malucha (10 zł) – 443 bilety,
•    30-dniowy dla Bydgoskiego Malucha (10 zł) – 2817 biletów,
•    roczny dla Bydgoskiego Malucha (100 zł) – 308 biletów.

Kolejnym krokiem urzędników, który ma zachęcić bydgoszczan do korzystania z komunikacji publicznej, ma być wprowadzenie postulowanych od lat biletów czasowych. W styczniu wiceprezydent Mirosław Kozłowicz wspólnie z Rafałem Bruskim deklarowali, że zmiany w taryfie miały nastąpić w czerwcu. Później pojawiły się informacje, że zakończenie analiz i przedstawienie propozycji nowej taryfy opłat ma nastąpić w drugiej połowie roku. Równolegle wciąż toczą się prace nad wprowadzeniem biletomatów w każdym pojeździe. Automaty, które umożliwią zakup biletu wyłącznie za pośrednictwem karty płatniczej, mają zostać uruchomione jesienią.

CZYTAJ WIĘCEJ: Będą biletomaty w każdym pojeździe i czasówki