Bydgoszcz
-8C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H -8 • L -8
-9C
Pon
-9C
Wt
-12C
Sr
-11C
Czw
-10C
Pt
Metropolia BydgoskaBlogiBilety, biletomaty i regulamin…
kontrola biletów Bydgoszcz
03.02.2018 | 13:38

Bilety, biletomaty i regulamin…

Na zdjęciu: Kontrola biletów nie jest czymś niespotykanym w bydgoskiej komunikacji miejskiej

Fot. Archiwum

§ 10. 1. Regulując opłatę za przejazd biletem jednorazowym papierowym należy skasować bilet niezwłocznie po wejściu do pojazdu.”

Każdy korzystający z bydgoskiej komunikacji miejskiej zna ten fragment regulaminu przewozu osób i bagażu obowiązujący w bydgoskim transporcie publicznym. Zgodnie z jego zapisem każdy, kto chce podróżować autobusem lub tramwajem musi posiadać skasowany/odpowiednio zakodowany bilet/kartę. W przypadku kasowania, jak treść regulaminu nam mówi, biletu jednorazowego, musi do tego dojść zaraz po wejściu do pojazdu. Czemu o tym wspominam? Otóż we wczorajszym wywiadzie Błażeja Bembnisty z przedstawicielami bydgoskich drogowców mogliśmy trafić na taki fragment:

„Jeżeli możliwość opłaty kartą zbliżeniową w każdym pojeździe nie będzie wystarczająca, to nie wykluczamy tego.”

Cytowany fragment to odpowiedź pana Mirosława Kozłowicza na pytanie dziennikarza w sprawie możliwości instalacji biletomatu na węźle przesiadkowym Bydgoszcz Wschód. Z wypowiedzi tej możemy wyciągnąć jedną dobrą wiadomość i jedną złą – mogącą mieć przykre konsekwencje dla wielu potencjalnych/przyszłych pasażerów. Dobra wiadomość jest taka, że będziemy dążyć do wyposażenia wszystkich pojazdów bydgoskiej komunikacji miejskiej w automaty sprzedające bilety. Niestety, co znajdziemy w dalszej części wywiadu, będzie można w nich płacić jedynie kartami i co sugeruje cytowany przeze mnie fragment. Dobre i to. Szczególnie gdy spojrzymy jak wiele „białych plam”, w których biletów kupić nie ma jak, widzimy na obecnej mapie Bydgoszczy.

Zła wiadomość wiąże się natomiast z fragmentem regulaminu, który zacytowałem na samym początku tekstu. W przypadku kontroli możemy nie zdążyć zakupić biletu przed rozpoczęciem procedury w pojeździe. Zgodnie z regulaminem, to żadne wytłumaczenie bowiem skasować bilet musimy tuż po wejściu do pojazdu, a nie dopiero wtedy go kupić. Brak możliwości zakupu (biletu) poza pojazdem, tak jak dzisiaj, nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Nie będzie nim także i po wyposażeniu wszystkich autobusów i tramwajów w biletomaty.

Czy osoby odpowiedzialne za transport miejski o tym zapomniały? Większość ludzi woli kupić bilety z wyprzedzeniem, czyli przed wejściem do pojazdu, a nie na szybko po wejściu do niego. Czemu więc usilnie próbuje się im to uniemożliwić zamiast ułatwić? Kończy się umowa na obsługę BKM, dajmy więc ludziom szansę na legalne korzystanie z komunikacji miejskiej i zainwestujmy w odpowiednie urządzenia. W końcu w naszym wspólnym interesie leży zmniejszenie liczby „kradzieży” przejazdów. Zadbajmy więc wpierw o dystrybucję biletów poza pojazdami, w najważniejszych punktach miasta, na pętlach i węzłach przesiadkowych, przy budynkach użyteczności publicznej, dużych centrach handlowych. Maszyny w pojazdach niech będą uzupełnieniem systemu, nie odwrotnie.

Daniel Kaszubowski

Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Bydgoszczanin. Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci. Partia Zieloni

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail