Bydgoszcz
22C
Słonecznie
37% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 22 • L 22
21C
Sr
27C
Czw
19C
Pt
16C
Sob
19C
Nd
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBlisko pięć tysięcy zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Moja komenda
21.04.2017 | 10:16

Blisko pięć tysięcy zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Na zdjęciu: Logo aplikacji "Mija Komenda".

Fot. Policja

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie, które zachęca ludzi do reagowania, zwracania uwagi na to, co dzieje się w okolicy ich miejsca zamieszkania, czy miejsca pracy. Przez ponad pół roku policjanci odnotowali blisko 4,5 tysiąca zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została stworzona, dla zapewnienia mieszkańcom łatwiejszego kontaktu z policją. Dzięki aplikacji można łatwo i co ważne anonimowo zgłaszać sprawy, które bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.
Od 9 września 2016 roku KMZB zaczęła funkcjonować w Bydgoszczy. O tym, że narzędzie to jest wykorzystywane świadczyć może ilość zgłoszeń. Od momentu uruchomienia aplikacji, policjanci odnotowali w Bydgoszczy i powiecie 4307 tysiące zgłoszeń za pośrednictwem KMZB.

Najwięcej zgłoszeń w naszym regionie dotyczy (stan na dzień 19.04.2017): 1264 spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych; 1033 nieprawidłowego parkowania; 589 przekraczania dozwolonej prędkości; 196 złej organizacji ruchu drogowego; 185 używania środków odurzających; 177 niewłaściwej infrastruktury drogowej.

Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń, ale zgłoszenie nie zastępują wezwania interwencji policji wtedy, gdy jest ona niezbędna natychmiast. W takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

Można też skorzystać z uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS. Usługa jest bezpłatna.

Powiązane treści