Bydgoszcz
7C
Niebo częściowo zachmurzone
45% wilgotność
Wiatr: 8km/h NE
H 7 • L 7
4C
Sr
4C
Czw
9C
Pt
6C
Sob
7C
Nd
W środę, 12 kwietnia ukaże się kwietniowy numer MetropoliaBydgoska.PL w druku. Wersję PDF udostępnimy około godziny 20:00. Zapraszamy!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBomba atomowa miała spaść na Bydgoszcz [DOKUMENT]
bomba
26.12.2015 | 20:04

Bomba atomowa miała spaść na Bydgoszcz [DOKUMENT]

Redakcja Metorpolia Bydgoska.pl jako pierwsza dotarła do dokumentów, potwierdzających plany amerykańskich wojsk - Bydgoszcz miała być jednym z celów ataku przy pomocy broni atomowej.

Na zdjęciu: Bydgoszcz jednym z celów ataku.

Fot. National Security Archive

W 1959 roku amerykańska armia przygotowała listę celów, które miałyby zostać zaatakowane przy użyciu broni atomowej w przypadku wybuchu Trzeciej Wojny Światowej. Na liście znalazło się i nasze miasto. Przedstawiamy screen dokumentu potwierdzający plany naszego obecnego sojusznika.

Przypomnijmy: kilka dni temu amerykański dziennik New York Times opublikował odtajnione dokumenty dotyczące przebiegu ewentualnego konfliktu globalnego, który mógł wybuchnąć na przełomie lat ’50 i ’60 XX-wieku. Bombardowania wojsk Stanów Zjednoczonych miały objąć obszar Związku Radzieckiego oraz państw zrzeszonych w ramach Układu Warszawskiego. Zniszczeniu ulec miały liczne lotniska, fabryki i porty na terenie całego kraju, m.in. w Poznaniu, Warszawie czy Trójmieście. Broń użyta przez USA miałaby siłę od ok. 2 do 9 kiloton – byłyby zatem kilkukrotnie mniejsze od tych, które użyte zostały do ataków na Hiroszimę i Nagasaki.

Z odtajnionych dokumentów nie wynika jednak, jakiego typu cel miałby być zaatakowany w naszym mieście.

Do sprawy wrócimy.

Podobne wpisy

Powiązane treści