Bydgoszcz
16C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 16 • L 16
18C
Czw
19C
Pt
21C
Sob
24C
Nd
26C
Pon
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBruski apeluje do ministra Błaszczaka. W sprawie metropolii
ratusz_wikipedia
09.03.2016 | 10:28

Bruski apeluje do ministra Błaszczaka. W sprawie metropolii

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszczy zaapelował do ministra Mariusza Błaszczaka.

Fot. Pit1233/ wikipedia (wolna licencja)

8 marca Rafał Bruski wysłał pismo do ministra Mariusza Błaszczaka. Prezydent przedstawił stan prac nad powstaniem Metropolii Bydgoszcz oraz zaapelował o wydanie niezbędnych aktów wykonawczych.

Do powstania metropolii potrzebne są rozporządzenia Rady Ministrów, które powinny zostać wydane nie później niż 30 kwietnia 2016 roku.Wcześniej jednak zainteresowane miasta i gminy muszą złożyć swoje wnioski, lecz na razie – jak informuje bydgoski ratusz – trudno je przygotować z uwagi na brak odrębnego rozporządzenia określającego procedurę oraz zakres potrzebnych dokumentów. Bruski nie jest pierwszym, który w tej sprawie apeluje do ministra. Wcześniej dwukrotnie czynili to przedstawiciele Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

W skierowanym do ministra Błaszczaka piśmie prezydent przedstawił stan prac nad powstaniem Metropolii Bydgoszcz oraz korzyści płynące z jej powołania: zmniejszenie liczby bezrobotnych, rozwój transportu czy pozytywnie oddziaływanie na gminy sąsiadujące z metropolią. „Unia Europejska od lat wspiera politykę silnych subregionów gospodarczych, uznając je za koła zamachowe dla gospodarek krajowych” – argumentował prezydent.

Jak przedstawił Bruski, Bydgoszcz jest jedynym miastem w województwie spełniającym wszystkie kryteria potrzebne do bycia siedzibą związku metropolitalnego (co najmniej 300 tysięcy mieszkańców oraz siedziba sejmiku lub wojewody) oraz należy do stowarzyszenia Eurocities.

„Warto dodać, że powstanie związku metropolitalnego w tym kształcie to inicjatywa całkowicie oddolna. Jej dobrowolną i partnerską formułę potwierdza przyjęcie przez 19 Rad Miast i Gmin uchwał intencyjnych wyrażających chęć współtworzenia z Miastem Bydgoszcz metropolii” – pisze Bruski. –  „W związku z powyższym apeluję do Pana Ministra o wydanie niezbędnego rozporządzenia umożliwiającego złożenie do Rady Ministrów wniosku o powołanie związku metropolitalnego zgodnie z art. 6 ustawy” – kończy prezydent.

Powiązane treści