Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

BTBS planuje kolejne mieszkania. Tym razem na Bartodziejach

Dodano: 29.10.2018 | 19:45

Na zdjęciu: Kilka miesięcy temu BTBS oddał do użytku mieszkania w Fordonie. Teraz planuje inwestycje na Bartodziejach.

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przygotowuje się do realizacji kolejnej inwestycji. Tym razem planuje zabudowę terenu przy ulicy Swarzewskiej na osiedlu Bartodzieje.

W 2018 roku BTBS zakończyło budowę budynku mieszkalnego z 44 lokalami w Fordonie przy ulicy Wyzwolenia 69. Obecnie prowadzi ono realizację 22 mieszkań przy ulicy Borntowskiego (także w Fordonie) i przygotowuje się do zagospodarowania terenu u zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej. Niedawno ogłoszono też rozpoczęcie nowego programu mieszkań dla seniorów – budynek dedykowany emerytom ma powstać na ulicy Jasnej na Okolu. Wcześniej jednak BTBS zainauguruję budowę na ulicy Młyńskiej 2A – dziś (29 października) ogłoszono, że prace budowlane przeprowadzi Ebud-Przemysłówka.


CZYTAJ WIĘCEJ: W Bydgoszczy powstaną mieszkania dla seniorów [WIZUALIZACJE]


To nie koniec zamierzeń BTBS. 24 października miejska spółka ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ulicy Swarzewskiej, na terenie za Branżową Szkołą Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Zgodnie z warunkami zabudowy dla tej działki, szerokość elewacji frontowej budynku powinna mieć od 12 do 40 metrów, natomiast wysokość – od 12 do 17 metrów. Dzięki tym zapisom nowa zabudowa ma nawiązywać do sąsiednich obiektów. Zgodnie z regulaminem konkursu projektanci muszą uwzględnić w swoich pracach technologię, pozwalającą na wybudowanie mieszkań w okresie nie dłuższym niż 18 miesięcy – zaleca się uwzględnienie „rozwiązań racjonalnych ekonomicznie”, np. prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych. W budynkach powstaną mieszkania dwu, trzy i czteropokojowe.

BTBS zakłada, że projektowany kompleks mieszkaniowy będzie osiedlem rodzinnym, otwartym i przyjaznym dla przyszłych mieszkańców, a budynki wprowadzą nową jakość wśród okolicznej zabudowy. Wytyczne precyzują, że wokół obiektów powinny powstać przestrzenie wspólne i tereny zielone, nastawione na rekreację osób dorosłych i dzieci, umożliwiające czynny lub bierny wypoczynek.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Coraz bliżej przebudowy stadionu Polonii. Trwają przygotowanie do rozbiórki trybuny


Mieszkania i inne przestrzenie mają być wykonane „pod klucz”, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonalnych i praktycznych rozwiązań projektowanych mieszkań oraz szczególnym uwzględnieniem wymagań energooszczędnych. Budynki mają być wyposażone w windy, a miejsca parkingowe ulokowane na terenie działki. Tak jak w przypadku konkursu na zagospodarowanie terenów przy pętli Rycerska, zaleca się zaprojektowanie charakterystycznego dla osiedla elementu architektonicznego.

Termin składania wniosków o udział w konkursie mija 15 listopada. BTBS czeka na przesłanie prac do 31 stycznia 2019 roku. Decyzję o wyborze najlepszego projektu podejmie komisja w składzie: Andrzej Malingowski (architekt Studia Futura, przewodniczący), Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz (dyrektor wydziału administracji budowlanej), Marek Iwiński (plastyk miejski) oraz inżynierzy Maciej Frajtag i Maria Kwiatkowska. Kryteria, jakimi będą kierować się członkowie jury, to jakość rozwiązań architektonicznych, funkcjonalnych, programowych i estetycznych zabudowy, a także koszt wykonania dokumentacji i wskaźnik powierzchni użytkowej. Nagroda za zajęcie pierwszego miejsca wynosi 15 tysięcy, a za drugiego – pięć tysięcy złotych. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 lutego 2019 roku.


CZYTAJ TEŻ: Całoroczny dom modułowy – co warto wiedzieć i jak urządzić?