Bydgoszcz
16C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNW
H 16 • L 16
19C
Wt
23C
Sr
24C
Czw
22C
Pt
24C
Sob
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudowa nowego gmachu Sądu Okręgowego jest już kontynuowana [ZDJĘCIA]
Budowa Sądu Okręgowego
25.09.2017 | 11:45

Budowa nowego gmachu Sądu Okręgowego jest już kontynuowana [ZDJĘCIA]

Ponowne zezwolenie na budowę wydane zostało 17 sierpnia br.

Na zdjęciu: Budowa trwa.

Fot. Stanisław Gazda

27 lipca po godz. 18.00 przy ul. Nowy Rynek, na budowie nowego gmachu Sądu Okręgowego, doszło do zawalenia się szalunku z elementami stropu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Na szczęście na terenie budowy nikogo już nie było. Z powodu zdarzenia, prace budowlane zostały wstrzymane na niecały miesiąc.

Tuż po zdarzeniu, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych Okręgowego Inspektoratu Pracy PIP w Bydgoszczy zakwalifikował je jako „zdarzenie potencjalnie wypadkowe”, nie wykluczając, jako przyczyny czynnika ludzkiego.

Przeprowadzona przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego ekspertyza, od samego początku nie kwalifikowała tego zdarzenia, jako „katastrofa budowlana”, lecz jako „awaria stempli i deskowania”.

Przyczyną były źle wykonywane prace przed wylaniem stropu, a dokładnie – zbyt słabe podparcie płyt stropowych. To była główna przyczynawyjaśnia Piotr Komiszak z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Zalecenia po wykonaniu ekspertyzy dotyczyły „usunięcia trzech uszkodzonych płyt kanałowych stropu nad piwnicą, odkucia uszkodzonego beton, usunięcia zniszczeń spowodowanych przez zawalony strop oraz ponownego ułożenia płyt stropowych i ich odpowiedniego zabezpieczenia”.

Decyzja na wznowienie prac wydana została przez PINB w Bydgoszczy 17 sierpnia. Będąc dziś na budowie usłyszeliśmy, iż prace budowlane wznowione zostały we wrześniu. Płyty stropowe zainstalowano zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi, trwa wznoszenie słupów na kondygnacji +1 oraz prowadzone są prace murarskie na poziomie parteru.

Budowa nowego gmachy Sądu Okręgowego rozpoczęła się w ubiegłym roku. Oddanie go do użytku ma nastąpić w drugiej połowie 2019 roku. Nowy budynek miał mieć dwie kondygnacje podziemne, przeznaczone na parkingi oraz cztery piętra nad ziemią.

Powiązane treści