Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 4 • L 4
-1C
Pt
-1C
Sob
0C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportBudynek na Astorii grozi zawaleniem. Dlatego baseny będą zamknięte
astoria_bydgoszcz
16.06.2016 | 07:47

Budynek na Astorii grozi zawaleniem. Dlatego baseny będą zamknięte

Odkryte pływalnie na obiektach przy ulicy Królowej Jadwigi nie zostaną uruchomione w zbliżające się wakacje - poinformował CWZS Zawisza.

Na zdjęciu: Już niedługo ponad 50-letni obiekt Astorii zostanie zburzony.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza nie uruchomi w nadchodzące wakacje letnich basenów na obiektach Astorii przy ulicy Królowej Jadwigi. Przyczyny tej decyzji są co najmniej dwie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gala sztuk walki w hali Astorii. Zobacz zdjęcia

Pierwsza z nich dotyczy złego stanu technicznego budynku pompowni, który znajduje się w rejonie odkrytych basenów. Jak informuje CWZS Zawisza, powołując się na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z kwietnia br., obiekt stwarza „zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi przebywających w jego otoczeniu”.

Druga z kolei wiąże się z koniecznością bardziej rygorystycznego badania wskaźników wody. – Obiekt nie jest przygotowany technicznie do precyzyjnego mierzenia wszystkich jej parametrów – wyjaśnia Michał Jarocha z CWZS Zawisza. Jak dodaje, bardziej rygorystyczne podejście związane jest z ubiegłorocznym rozporządzeniem ministra zdrowia, które wchodzi w życie w czwartek, 16 czerwca.

Dla obu tych elementów wykonano w ostatnich tygodniach kosztorys prac, które miałyby – przynajmniej tymczasowo – przywrócić możliwość korzystania z basenów. Zabezpieczenie budynku pompowni wraz z pracami dokumentacyjnymi miałoby kosztować 20 tysięcy złotych. Ponad dwukrotnie większe środki pochłonęłaby wymiana filtrów piaskowych oraz montaż urządzenia do badania jakości wody. Urzędnicy ratusza twierdzą jednak, że ta ostatnia inwestycja niekoniecznie musiałaby przynieść efekt w postaci spełniania ministerialnych norm. Jak czytamy w notatce podpisanej przez Bogdana Tyborskiego, zastępcę dyrektora Wydziału Inwestycji Miasta oraz inspektora Arkadiusza Lewandowskiego, aktualna instalacja doprowadzająca wodę do basenów otwartych jest przestarzała i nie zapewnia odpowiedniej jakości próbek pobieranych z niecki basenu.

Istnieje jednak jeszcze jeden powód, dla którego wspomniane działania urzędnicy traktują jako zbędne. W drugiej połowie roku ma rozpocząć się rozbiórka obiektów Astorii. Miasto planuje tam bowiem zbudować od podstaw nowoczesny kompleks pływacki.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail