Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
84% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 6 • L 6
2C
Sob
2C
Nd
3C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBurza mózgów nad budynkiem hali targowej. Co znajdzie się na Podwalu?
Hala_Targowa_SG (5)
03.04.2018 | 14:49

Burza mózgów nad budynkiem hali targowej. Co znajdzie się na Podwalu?

W planach jest m.in. debata oraz spacer po hali.

Na zdjęciu: Budynek hali targowej będzie przedmiotem kwietniowych konsultacji społecznych.

Fot. Stanisław Gazda

Rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z określeniem funkcji dla budynku hali targowej. Zainteresowani mają czas do końca miesiąca, aby przedstawić swoje propozycje.

Poszukiwania funkcji dla budynku znajdującego się przy ul. Podwale będą odbywać się pod hasłem „Bydgoskiej Burzy Mózgów”. – Liczymy na jak najwięcej podpowiedzi od mieszkańców – mówi dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Michał Sztybel. Możliwości do przedstawienia swoich poglądów będzie kilka – okazjonalne pocztówki konsultacyjne, elektroniczny formularz na stronie urzędu miasta czy debata publiczna, która zostanie zorganizowana w ostatnich dniach kwietnia.  Wcześniej – w niedzielę, 15 kwietnia – odbędzie się spacer badawczy.  – Zapraszamy tych, którzy chcą poznać wszystkie zakamarki hali. Do dyspozycji będą pracownicy biura konserwatora zabytków i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej – tłumaczy Sztybel. Niebawem rozpocznie się też konkurs na najpiękniejsze zdjęcie hali targowej, które zostanie wykorzystane na stronach miasta oraz w trakcie kolejnych wydarzeń związanych z zagospodarowaniem hali. Część z fotografii znajdzie się tez na wystawie w jej wnętrzu.

Staramy się przywrócić Śródmieściu jego właściwą rangę, dzięki kompleksowym działaniom nie tylko miasta, ale też właścicieli nieruchomości, inwestorów i najemców – mówi dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska. – W przypadku hali widzimy funkcje zdecydowanie związane z handlem, ale nie takim jak w każdym innym miejscu, lecz ściśle związanym z naszą lokalną produkcją. Nie chcielibyśmy jednak narzucać wizji, dlatego dobrze będzie skonfrontować nasze pomysły z oczekiwaniami mieszkańców – dodaje.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej historię hali targowej przybliżył miejski konserwator zabytków Sławomir Marcysiak. Budynek powstał w latach 1904-1906 i od początku służył celom handlowym. W ostatnich latach jego właścicielem była Bydgoska Spółdzielnia Spożywców, a w 2016 roku za kwotę 5 milionów złotych halę nabyło miasto, które już po zakupie zleciło ekspertyzę stanu technicznego budynku. Jak wykazały badania, jedynie niewielkie elementy będą wymagały remontu.

Konsultacje potrwają do końca kwietnia. Później prezydent powoła komisję, która wybierze 4-5 propozycji dla wykorzystania hali, a jej operator zostanie wybrany w konkursie. Najważniejszym kryterium będzie właśnie wykonanie zaleceń co do przeznaczenia budynku, a nie wysokość czynszu.


Powiązane treści