Bydgoszcz
8C
Opady
98% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 8 • L 8
7C
Sob
7C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
ZDMIKP: Wstrzymanie ruchu tramwajowego w okolicach węzła Garbary. Trwa oczekiwanie na pomoc medyczną dla pasażera.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoscy prawosławni w przededniu świąt Bożego Narodzenia
cerkiew Bydgoszcz
05.01.2016 | 13:34

Bydgoscy prawosławni w przededniu świąt Bożego Narodzenia

Jutro u prawosławnych przypada Wigilia Bożego Narodzenia.

Na zdjęciu: Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Bydgoszczy

Fot. Stanisław Gazda

Wierni Prawosławnej Parafii p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Bydgoszczy, należącej do dekanatu bydgoskiego Diecezji Łódzko-Poznańskiej  Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, obchodzić będą jutro Wigilię Bożego Narodzenia, w czwartek zaś świętować będą Boże Narodzenie.

W Wigilię 6.01 o godz. 17.00 zostanie odprawione Całonocne Czuwanie (Wsienocznoje Bdienije), zaś w pierwszy dzień święta 7.01 o godz. 10.00 sprawowana będzie Święta Liturgia.

Proboszcz bydgoskiej parafii ks. Marian Radziwon zaprasza wszystkich prawosławnych na nabożeństwa świąteczne, do przystępowania do komunii świętej w czasie Liturgii Świętej oraz na świąteczną agapę, która odbędzie się zaraz po Liturgii Świętej w pierwszy dzień świąt tj. 7.01. Mile widziane będzie przyniesienie ze sobą drobnych przysmaków świątecznych.

W ten dzień proboszcz oczekuje chętnych do przystąpienia do spowiedzi od godz. 8.30.

Bydgoska parafia prawosławna, która oficjalnie liczy 50 osób, szczególnie w minionym roku zwiększyła się o dość liczne grono wiernych. Miało to związek z napływem do Bydgoszczy i podjęciem tu pracy przez obywateli Ukrainy i Białorusi.

Pani Barbara Samsonowicz, aktywnie uczestnicząca w życiu parafii, mieszka w Bydgoszczy już bardzo długo, toteż Wigilia i Boże Narodzenie w jej domu niewiele różni się od obchodzonych w rodzinach katolickich. Gdy w nich, w ostatnim czasie, przyzwolono na obecność potraw mięsnych na wigilijnym stole, tak wigilia prawosławna nadal jest bezwzględnie postna.

Ks. Marian Radziwon za naszym pośrednictwem składa wszystkim wiernym prawosławnym, ale także pozostałym mieszkańcom grodu nad Brdą najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne, życząc postępów w zmaganiach duchowych oraz w zaprowadzaniu pokoju w rodzinach, mieście, Polsce i na świecie.

 

 

Podobne wpisy

Powiązane treści