Bydgoszcz
15C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 15 • L 15
16C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
18C
Sr
17C
Czw
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoska delegatura ABW do likwidacji. Premier podpisała zarządzenie
abw, delegatura - sg
29.08.2017 | 14:07

Bydgoska delegatura ABW do likwidacji. Premier podpisała zarządzenie

Na zdjęciu: Delegatura ABW w Bydgoszczy zostanie zlikwidowana.

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoska delegatura terenowa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostanie zlikwidowana 15 września. Premier Beata Szydło podpisała już zarządzenie w tej sprawie.

Dokument został 22 sierpnia opublikowany w Monitorze Polskim i zacznie obowiązywać w połowie przyszłego miesiąca. Zgodnie z nim uchylone zostały punkty statutu ABW stwierdzające istnienie dziesięciu z piętnastu delegatur. Oprócz bydgoskiej placówki zostaną zlikwidowane także oddziały w Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Nadal funkcjonować będą jedynie w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM tłumaczy, że nadchodzące zmiany mają jedynie charakter porządkowy. – Ich celem jest usprawnienia funkcjonowania agencji, podniesienie efektywności działań, jak również lepsze wydatkowanie środków publicznych – informuje wydział komunikacji społecznej departamentu. Ze wskazanymi argumentami nie zgadza się bydgoski poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski, który w połowie sierpnia pisał w tej sprawie interpelację do marszałka Kuchcińskiego. Jego zdaniem planowane zmiany są pretekstem do szeroko zakrojonej wymiany kadr.

Możliwe, że likwidowane delegatury zostaną przekształcone w oddziały niższego szczebla, które realizowałyby zadania związane z zagrożeniami występującymi na danym obszarze. Stanisława Żaryna, rzecznika ministra Mariusza Kamińskiego, spytaliśmy m.in. o to, jak planowana reorganizacja może wpłynąć na poziom zatrudnienia. Niestety, zignorował naszą wiadomość.

Powiązane treści