Bydgoszcz
17C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 17 • L 17
25C
Czw
27C
Pt
12C
Sob
14C
Nd
15C
Pon
ZDMiKP: Kolizja w pobliżu przystanku Gdańska/Stadion Zawisza. Możliwe są opóźnienia.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoski Orszak Trzech Króli gotowy. Będzie w telewizji [ZDJĘCIA]
orszak trzech króli - ST (9)
28.12.2016 | 21:54

Bydgoski Orszak Trzech Króli gotowy. Będzie w telewizji [ZDJĘCIA]

Jeden z bohaterów przyjedzie na Stary Rynek wielbłądem.

Na zdjęciu: W środę zaprezentowane zostały stroje przygotowane na 6 stycznia.

Fot. ST

6 stycznia wielu bydgoszczan uda się do centrum miasta, aby uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Na nieco ponad tydzień przed Objawieniem Pańskim organizatorzy przedstawili swoje plany.

Wydarzenie zostanie zainaugurowane mszą świętą w kościele Świętej Trójcy o godzinie 10:30. O 12 spod świątyni wyruszy pochód, który przejdzie ulicami Kordeckiego, Focha i Mostową do Starego Rynku, gdzie zebrani oddadzą pokłon Świętej Rodzinie. Organizatorzy przygotowali dla uczestników pięć tysięcy papierowych koron oraz nalepki, a cukiernia Sowa zafunduje kawę, herbatę oraz pierniki.

Tradycyjnie pochód poprowadzą trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar. Podobnie jak w poprzednich latach, ostatni z wymienionych, w którego rolę wcieli się pochodzący z Ghany Izaak Anti-Boasiako, podróżować będzie na wielbłądzie. Obecne będą także inne postacie. – Rok 2017 jest w polskim Kościele rokiem św. Brata Alberta znanego z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych. Chcemy w ten sposób przypomnieć bydgoszczanom, że w naszym mieście siostry Albertynki prowadzą kuchnię dla bezdomnych – mówi ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i odtwórca roli św. Alberta Chmielowskiego. W pochodzie iść będą także szczudlarze w strojach aniołów, a pobliskie pomniki (m.in. Kazimierza Wielkiego, Przechodzącego przez rzekę i Mariana Rejewskiego) będą specjalnie wystrojone w korony i szarfy.

W ostatnich latach bydgoski orszak stał się jednym z największych w kraju. Dzięki temu wraz z czterema innymi będzie 6 stycznia transmitowany na żywo na TVP 1 i TVP Polonia.

Powiązane treści