Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportBydgoskie Euro ruszyło. Portugalia lepsza od Serbii
zawisza bydgoszcz, stadion, euro u21 - mat. klubu
17.06.2017 | 23:40

Bydgoskie Euro ruszyło. Portugalia lepsza od Serbii

Na zdjęciu: W sobotę zainaugurowano zmagania w grupie B.

Nie było niespodzianek w meczach rozpoczynających rywalizację w grupie B finałów piłkarskich Mistrzostw Europy U-21. Hiszpanie pewnie pokonali w Gdyni Macedonię 5:0, z kolei w Bydgoszczy Portugalia wygrała z Serbią 2:0.

Bydgoski stadion poczuł głód piłki. Dość powiedzieć, że na trybunach zasiadło blisko 11 tysięcy widzów, czyli prawie komplet (UEFA zadecydowała, że maksymalnie na trybuny obiektów miast gospodarzy może wejść 12 tys. kibiców). Trener portugalskiej ekipy, Rui Jorge tuż przed pierwszym gwizdkiem arbitra podjął decyzję, że największa gwiazda Renato Sanches rozpocznie mecz na ławce rezerwowych. – Pracujemy nad tym, żeby był gotowy do gry w pierwszym meczu – mówił Jorge na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami, potwierdzając że gracz Bayernu Monachium miał przed tą imprezą sporo kłopotów ze zdrowiem. Nenad Lalatović z kolei nie kombinował i od początku spotkania posłał do boju swój najsilniejszy skład. Wystarczy też wspomnieć, że na blisko dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem arbitra, nad stadionem przeszła dość mocna ulewa.

Serbowie od samego początku spotkania cofnęli się do defensywy. I już w 5’ minucie mieli sporo szczęścia. Z rzutu wolnego piłkę dośrodkował Podence, futbolówka spadła pod nogi Rubena Nevesa, po strzale którego piłka trafiła w słupek serbskiej bramki. Następnie serbskiej defensywie dość długo udawało się skutecznie rozbijać ataki przeciwników. Serbowie ruszyli z kontrą w 27’ minucie, i po zagraniu Gajicia, obok bramki Vareli uderzył Djurdjević. Tuż przed końcem pierwszej połowy, Portugalczycy objęli prowadzenie. Piłkę z lewej strony boiska dośrodkował Podence, źle w bramce zachował się Milinković-Savić, który nie złapał ani nie wypiąstkował piłki zacentrowanej w pole karne, ta odbiła się od ręki serbskiego bramkarza i spadła na głowę Goncalo Guedesa, a ten wpakował ją do siatki.

Z kolei druga połowa była odmiennością pierwszej. To Serbowie błyskawicznie ruszyli do ataków na bramkę Vareli. Co prawda, szybko do remisu doprowadził Djurdjević, ale ten gol nie został uznany, bowiem arbiter dopatrzył się pozycji spalonej serbskiego napastnika. Najbliżej doprowadzenia do remisu, Serbowie byli po strzałach Gačinovićia (jego uderzenie obronił Varela) i Nemanji Radonjicia, który z bliskiej odległości uderzył mocno, lecz ponad bramką. Portugalczycy długo byli zepchnięci na własną połowę i dopiero w 70. minucie oddali pierwszy strzał w drugiej połowie (niecelnie z dystansu uderzał Ruben Neves). Jednak podopieczni Rui Jorge’a wytrzymali serbskie ataki i w samej końcówce skontrowali rywali. Klasą błysnął Renato Sanches, który kapitalnym zagraniem wypatrzył Bruno Fernandesa, a ten płaskim strzałem pokonał Milinkovicia-Savicia.

W drugim meczu grupy B, Hiszpania rozbiła w Gdyni Macedonię, wygrywając 5:0 (3:0). We wtorek, Serbia zmierzy się z Macedonią (Bydgoszcz, 18.00), z kolei w Gdyni starcie Hiszpania – Portugalia będzie zapewne decydowało o tym, która z reprezentacji z kraju z Półwyspu Iberyjskiego zajmie pierwsze miejsce w grupie i awansuje do półfinału.

MISTRZOSTWA EUROPY U-21 – GRUPA B – 1. KOLEJKA – 17.06.2017 R.
PORTUGALIA – SERBIA 2:0 (1:0)
Bramki: Goncalo Guedes 37’ (bez asysty), Bruno Fernandes 86’ (asysta Renato Sanches)

PORTUGALIA (trener Rui Jorge): Bruno Varela – Joao Cancelo, Edgar Ie, Semedo, Rodrigues – Carvalho (59’ Renato Sanches), Ruben Neves, Fernandes – Podence (68’ Medeiros) – Guedes, Jota (46’ Bruma).

SERBIA (trener Nenad Lalatović): Milinković-Savić – Gajić, Jovanović, Veljković, Antonov – Żivković, Grujić (68′ Radonjić), Maksimović, Gačinović – Djurdjević (74′ Ožegović), Čavrić (46′ Plavšić).

Sędziował: Benoît Bastien (Francja).
Widzów: 10.724.
Żółte kartki: Semedo, Bruma, Fernandes (Portugalia) – Grujić, Gačinović, Antonov, Gajić (Serbia).