Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNE
H 0 • L 0
1C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
4C
Sob
8C
Nd
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoskie in vitro trafi do sądu. „Decyzja wojewody ma charakter polityczny”
Zbigniew Sobociński, Rafał Bruski, Paweł Olszewski, Michał Stasiński, konferencja prasowa - ST
08.05.2017 | 13:32

Bydgoskie in vitro trafi do sądu. „Decyzja wojewody ma charakter polityczny”

Politycy Platformy Obywatelskiej skomentowali decyzję wojewody ws. in vitro.

Na zdjęciu: Politycy Platformy Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową ws. in vitro.

Fot. ST

Politycy Platformy Obywatelskiej nie zrezygnują z wprowadzenia programu dofinansowania in vitro w Bydgoszczy. W poniedziałek odpowiedzieli na zarzuty stawiane przez wojewodę, który stwierdził nieważność uchwały rady miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Wojewoda zatrzymał bydgoskie in vitro. Znalazł błędy w uchwale.

Ta decyzja jest skandaliczna i ma charakter polityczny. Nie jest poparta żadnymi merytorycznymi przesłankami – mówił Paweł Olszewski podczas zorganizowanej w jego biurze poselskim konferencji prasowej. Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej wojewoda dążył do zablokowania programu o dofinansowaniu in vitro z przyczyn ideologicznych. – Polityka już na zdrowo wtargnęła do zdrowia – mówił przewodniczący rady miasta Zbigniew Sobociński. – W piątek spotkałem dwóch lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości, którzy z uśmiechem powiedzieli: „I co? Mówiliśmy? Mówiliśmy.” – dodał Sobociński.

Jednym z głównych inicjatorów projektu był poseł  PO (wcześniej .Nowoczesnej) Michał Stasiński. Jego zdaniem wojewoda uniemożliwia władzom miasta realizację zadania, którego państwo nie realizuje, jakim jest polityka prorodzinna. – Po przyjęciu programu przez radę miasta usłyszeliśmy dużo pozytywnych głosów. Około 50 osób dzwoniło do urzędu miasta z pytaniem, kiedy będzie można się zgłaszać. To pokazuje, jaki to jest poważny problem – mówił parlamentarzysta. – Źle się stało, że wojewoda podjął takie rozstrzygnięcie. Dla mnie to wyszukiwanie na siłę pewnych argumentów, żeby ten program opóźniać. Wierzę, że co prawda później, ale program zacznie działać – dodał prezydent Bruski.

Jednym z głównych argumentów, którymi wojewoda tłumaczył nieważność uchwały było naniesienie poprawek już po uzyskaniu pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Politycy tłumaczą jednak, że werdykt agencji nie jest wiążący i ma jedynie charakter doradczy.  – Zawiera wskazówki. Do wielu z nich się zastosowaliśmy, a do kilku nie, ponieważ uznaliśmy, że nie dotyczą naszego programu – tłumaczy Stasiński. Politycy Platformy zauważają też, że wszystkie aspekty medyczne  zyskały pozytywną opinię.

Decyzja wojewoda zostanie zaskarżona o Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który powinien rozpatrzyć sprawę w ciągu 3-4 miesięcy. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego przez polityków PO rezultatu, sprawa trafi do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten może się nią zajmować nawet przez rok.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail