Bydgoszcz
-5C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h NW
H -5 • L -5
2C
Nd
2C
Pon
-0C
Wt
-0C
Sr
0C
Czw
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesBydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 zaprezentowały nowy hangar. W dniu swoich 70. urodzin [ZDJĘCIA]
DSC_0603
29.09.2016 | 17:28

Bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 zaprezentowały nowy hangar. W dniu swoich 70. urodzin [ZDJĘCIA]

Do tej pory w całym kraju nie istniała certyfikowana malarnia samolotów wojskowych i pasażerskich.

Na zdjęciu: To zaledwie jedna z hal wchodzących w skład hangaru.

Fot. Justyna Wróblewska

Ponad rok temu, dokładnie 29 maja 2015 r., na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy wkopano kamień węgielny symbolizujący początek budowy hangaru do zadań specjalnych. Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie tego obiektu, które połączono z obchodami 70. urodzin spółki. 

Ceremonia otwarcia rozpoczęła się dzisiaj (29 września) o godz. 11:00 w jednej z dwóch hal wchodzących w skład hangaru. Na uroczystości zgromadzili się nie tylko przedstawiciele zarządu firmy, czy pracownicy. Nie zabrakło również zaproszonych gości, wśród których byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, posłowie, senatorowie, przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Bydgoski ratusz reprezentowała wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Frekwencja na uroczystości naprawdę dopisała. – Można by wiele mówić, ale ja jestem po prostu wzruszony tym, że tak wiele osób przyjęło zaproszenie na dzisiejszą uroczystość – mówił w swojej wypowiedzi prezes spółki, Leszek Walczak.

Podczas swojego przemówienia opowiedział on również o nowym budynku. Hangar do zadań specjalnych przeznaczony jest dla statków powietrznych wojskowych, jak i cywilnych. Składa się on z dwóch części: hali obsług, gdzie odbywają się m.in. przeglądy samolotów oraz malarni wyposażonej w najnowocześniejsze dostępne na świecie wyposażenie i technologię do nakładania powłok lakierniczych na samoloty o rozpiętości do 52 m. Całkowita powierzchnia hangaru wynosi 7 800 m². Koszt inwestycji to ponad 60 mln zł. Wszystkie pieniądze pochodzą ze środków własnych Wojskowych Zakładów Lotniczych. – Hangar do zadań specjalnych idealnie wpisuje się w realizacje zadań dla Ministerstwa Obrony Narodowej, jak również realizacje strategii Polskiej Grupy Zbrojeniowej w zakresie rozwoju eksportu i usług w zakresie sektora cywilnego – podkreślał Walczak. To pierwszy taki hangar w Polsce. Do tej pory w całym kraju nie istniała certyfikowana malarnia samolotów wojskowych i pasażerskich.

Hangar został oddany do użytku już na początku 2016 roku. Jednak uroczyste otwarcie nastąpiło dopiero dzisiaj. Dlaczego? Ta ceremonia włączona została w obchody 70-lecia istnienia spółki, które przypadają właśnie dzisiaj. Podczas przedpołudniowej uroczystości nie zabrakło życzeń dalszego rozwoju i sukcesu. Złożył je m.in. przewodniczący Rady Nadzorczej WZL, Przemysław Przybylski. W swoim przemówieniu niejednokrotnie nawiązał do dzisiejszego jubileuszu: – Dzisiaj dzień historyczny, rocznica 70-lecia powstania zakładów, które nie tylko wpisują się w historie kujaw i pomorza, ale również w historię i tożsamość Polskiej Grupy Zbrojeniowej – mówił Przybylski. W imieniu Rady Nadzorczej i właściciela Polskiej Grupy Zbrojeniowej podziękował on również pracownikom, którzy m.in. tworzą myśl technologiczną czy pracują w obsłudze.

Podczas spotkania snuto również refleksje nad minionym czasem i rozwojem firmy. – Oddanie nowej inwestycji w tak krótkim czasie to przede wszystkim wielka nadzieja i chluba dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale również pokazanie osiągnięć Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Nowa technologia, dobry bilans finansowy firmy to wielka nadzieja na to, że jak spotkamy się na następnym jubileuszu, to będą nowe strategie i nowe osiągnięcia – mówił Przemysław Przybylski.

Po krótkich przemówieniach nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi przez osoby reprezentujące WZL, jak i wybrane władze, grupy. Budynek został też poświęcony przez księdza. Wykonano również pamiątkowe zdjęcie, na którym znalazły się niemal wszystkie przybyłe na uroczystość osoby. Po zakończeniu ceremonii rozpoczęła się bardziej nieoficjalna część spotkania. Goście udali się na drobny poczęstunek.

Powiązane treści