Bydgoszcz
-5C
Słonecznie
62% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H -5 • L -5
-2C
Pon
-1C
Wt
1C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
Metropolia BydgoskaBlogiBydgoszcz a demokracja
pomnik Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz_SF
05.03.2018 | 15:52

Bydgoszcz a demokracja

Na zdjęciu: Pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego regularnie protestowano w obronie demokracji, także z udziałem przedstawicieli władz miejskich

Fot. Archiwum

Czy w Bydgoszczy mamy problem z demokracją? Takie pytanie można zadać sobie przy okazji prób podjęcia tematu remontu stadionu im. J. Piłsudskiego w Bydgoszczy. Dla mniej obeznanych – chodzi o stadion Polonii Bydgoszcz. Całkiem niedawno miasto pokazało nowe wizualizacje, mówiło o przygotowaniu środków. Wszystko może niedługo ruszyć. Gdzie więc tkwi problem? W sposobie przygotowania inwestycji i kolejności podejmowania działań.

Przy okazji każdej ważniejszej dla miasta inwestycji przyjmuje się, że wpierw trzeba przeprowadzić odpowiednie konsultacje ze stroną społeczną i podmiotem którego sprawa dotyczy (w tym wypadku władze/działacze klubowi). W przypadku istnienia zorganizowanych środowisk, je pyta się także o zdanie. Często w pierwszej kolejności. W przypadku obiektu przy ulicy Sportowej, środowisk właściwie nie zapytano o nic. Postawiono przed faktem, a jakąkolwiek rozmowę podjęto dopiero po ogłoszeniu wszędzie co i jak się będzie robić. No jednak chyba nie tak to powinno wyglądać.

Dużo lepiej wyglądało to w przypadku konsultacji związanych z budową i otwarciem linii tramwajowej do Fordonu. Tu zorganizowano szereg spotkań i dyskusji, na których wyjaśniano wątpliwości i przyjmowani uwagi mieszkańców Fordonu. Część z nich nawet uwzględniono. Ale i tu nie było idealnie – władze miejskie i ZDMiKP zignorowały kilkaset podpisów pracowników sklepów zlokalizowanych przy ul. Rejewskiego pod petycją ws. dostosowania wieczornych i porannych kursów linii 69 do godzin rozpoczęcia/zakończenia przez nich pracy.

Wracając jednak do bardziej aktualnych tematów – przy okazji wprowadzania w życie „dekomunizacji przestrzeni publicznej” nie popisała się także aktualna Rada Miasta, która i tym razem zignorowała mieszkańców Fordonu, a raczej 2 plebiscyty, które urządzono przy tej okazji. O nieuniknionej, a moim zdaniem bzdurnej, dekomunizacji bydgoskich ulic było wiadomo od dłuższego czasu. Zorganizowano więc w Fordonie dwa plebiscyty dla mieszkańców z zapytaniem, jacy patroni im odpowiadają. Mieszkańcy się wypowiedzieli, a Rada Miejska… przeczekała i dała pole do popisu wojewodzie kujawsko-pomorskiemu. Teraz to PiS obarcza się przemianowaniem ul. Planu 6-cio letniego na al. Kaczyńskiego, ale tak naprawdę odpowiedzialny za to jest bydgoski ratusz. To bydgoskie władze dały pole do popisu partyjnemu przedstawicielowi władzy rządowej w terenie. Z obowiązku przypomnę tylko, że za wprowadzeniem ustawy dekomunizacyjnej głosowali praktycznie wszyscy posłowie i posłanki Sejmu obecnej kadencji.

Zupełnie innym przypadkiem zaburzenia demokratyczności działań jest sposób postępowania wobec przedsiębiorcy mającego swój tartak na budowanym właśnie przedłużeniu TU. Innym przykładem jest też sytuacja związana z ulicą Glinki. Przedłużające się konsultacje (sprawa trasy W-Z), ignorowanie głosów strony społeczne, dziwne polityczne rozgrywki – nie napawa tą dobrymi myślami w roku wyborczym.  Czyżby więc w Bydgoszczy występował problem z demokratycznością działania?

Daniel Kaszubowski

Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Bydgoszczanin. Partia Zieloni. Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail