Bydgoszcz
20C
Niebo głównie zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 5km/h NW
H 20 • L 20
24C
Czw
23C
Pt
22C
Sob
24C
Nd
20C
Pon
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszcz miastem św. Mikołaja
DSCF0223_1200x800
06.12.2015 | 12:32

Bydgoszcz miastem św. Mikołaja

Bydgoszcz jest pod szczególną opieką św. Mikołaja

Na zdjęciu: Współpatronem bydgoskiej Katedry jest św. Mikołaj

Fot. Stanisław Gazda

Czy wiecie, że w Bydgoszczy są trzy kościoły, których patronem jest św. Mikołaj? Pierwszy to katedra bydgoska pw. św. Marcina i Mikołaja, drugi to kościół w Fordonie pw. św. Mikołaja, trzeci to cerkiew Kościoła prawosławnego pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy przy Nowym Rynku 5.

W dzisiejszą niedzielę przypada wspomnienie Św. Mikołaja – współpatrona Katedry. Z tej racji Mszy św. o 12.30 przewodniczył bp. Jan Tyrawa, a po Mszy św. dzieci z Zespołu Szkół Katolickich przedstawiły krótki program o Św. Mikołaju. Na koniec była niespodzianka dla milusińskich.

We wspomnienie św. Mikołaja, patrona fordońskiej parafii, sumę odpustową o godz. 12.30 odprawił ks. kanonik dr Dariusz Żurański, proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Toruniu. Po Mszy św., przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, odmówiona została litania do św. Mikołaja, a po skończonej uroczystości do najmłodszych  parafian przyszedł św. Mikołaj ze słodką niespodzianką. Po Mszy św. ministranci rozprowadzali nowy numer „Głosu Świętego Mikołaja” – miesięcznika wydawanego w parafii.

Duchowni zwracali dziś uwagę wiernych na to, że św. Mikołaj był człowiekiem z krwi i kości, żyjącym na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Dzisiejszy św. Mikołaj, jako produkt marketingowy, nie ma nic wspólnego ze św. Mikołajem. To swoista desakralizacja świętości – mówli kapłani.

Podobne wpisy

Powiązane treści