Bydgoszcz
19C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 19 • L 19
17C
Pt
20C
Sob
20C
Nd
19C
Pon
19C
Wt
Dziś ukazało się najnowsze, czerwcowe wydanie papierowe METROPOLIABYDGOSKA.PL. Zapraszamy do lektury!
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszcz świętuje 671. urodziny. Z zegarem w prezencie [ZDJĘCIA]
zegar_ratusz-JW
19.04.2017 | 13:20

Bydgoszcz świętuje 671. urodziny. Z zegarem w prezencie [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Zegar odsłonięto przed godziną 9:00..

Fot. Justyna Wróblewska

W środowy poranek w Bydgoszczy rozpoczęły się obchody 671. urodzin miasta. Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego nastąpił niemal najważniejszy moment tego dnia – odsłonięcie nowego zegara na wieży ratuszowej. 

Czasomierz został odsłonięty o godzinie 8:50. Zegar ma półtora metra średnicy i został zamontowany na wysokości 20 metrów w centralnym miejscu ratuszowej wieży. Jego ulokowanie nie jest przypadkowe. Nawiązuje ono do historii miasta. Kiedyś na zachodniej  pierzei Starego Rynku czas odmierzały dwa zegary umieszczone na dwóch strzelistych wieżach kościoła pojezuickiego. W 1940 roku budynek został zburzony przez hitlerowców, a od tego czasu z płyty Starego Rynku nie był widoczny żaden zegar.

Propozycja umieszczenia zegara pojawiła się już kilka miesięcy temu, lecz specjalnie odsłonięto go dopiero dzisiaj, w dniu urodzin miasta. – Na większości rynków w większych i mniejszych miastach zawsze jest zegar. Na naszym bydgoskim rynku tego nie było – zauważa prezydent Rafał Bruski, który dodaje, że tarcze i wskazówki zegara wybierał miejski konserwator zabytków, kierując się przy tym epoką, w której powstał ratusz.

W ramach obchodów 671. urodzin miasta wręczono również medale Kazimierza Wielkiego. Odbyło się to podczas uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy. W ratuszu pojawiła się również wystawa makiet uczniów ZS nr 23 z ul. Nakielskiej. CZYTAJ WIĘCEJ 

Powiązane treści