Bydgoszcz
16C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNW
H 16 • L 16
19C
Wt
23C
Sr
24C
Czw
22C
Pt
24C
Sob
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszczanie mówią „TAK” dla wodnego integracyjnego placu zabaw. Prezydent też
Nitkiewcz_Lukowsa_niepełnosprawni_plac_wodny-JW
14.09.2017 | 16:19

Bydgoszczanie mówią „TAK” dla wodnego integracyjnego placu zabaw. Prezydent też

Liczba zebranych podpisów pozytywnie zaskoczyła pomysłodawców placu.

Na zdjęciu: Agnieszka Lukowska przyznaje, że do działania motywuje ją jej niepełnosprawna córka Zuzia.

Fot. JW

Pomysł utworzenia wodnego integracyjnego placu zabaw na terenie obok Astorii spodobał się zarówno mieszkańcom, jak i prezydentowi miasta. Trwająca miesiąc zbiórka podpisów zakończyła się sukcesem.

Przypomnijmy, że powstanie wspomnianego placu to propozycja grupy bydgoszczan, która została zgłoszona do ratusza, jako jedna z możliwości zagospodarowania przestrzeni obok budowanego basenu olimpijskiego na Astorii. Jej inicjatorzy postanowili też sprawdzić, jak odniosą się do niej mieszkańcy miasta. Przez cały sierpień trwała zbiórka podpisów pod tym pomysłem, chociaż nie była ona konieczna pod względem formalnym. – Tymi podpisami chcieliśmy pokazać, że bydgoszczanie rozumieją, że miasto powinno być dla wszystkich, dla każdego, bez względu na stan zdrowia – wyjaśnia Ireneusz Nitkiewicz, jedna z osób zaangażowanych w akcję.

Liczba zebranych podpisów pozytywnie zaskoczyła pomysłodawców. – Początkowo planowaliśmy zebrać tylko tysiąc podpisów, żeby pokazać prezydentowi, że jest zainteresowanie, aby oprócz placów integracyjnych powstał też wodny plac zabaw – mówi Nitkiewicz. Ostatecznie pod pomysłem podpisało się dokładnie 1721 osób. Do organizatorów zbiórki zgłaszały się pojedyncze osoby, które chciały wesprzeć pomysł, jak i docierały do nich wypełnione już karty. – Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy się zaangażowali. Tyle podpisów świadczy o tym, że to kolejny fajny pomysł, który warto w Bydgoszczy zrealizować – mówią pomysłodawcy i mają nadzieje, że te podpisy zmotywują samorząd do działania.

Okazuje się, że prezydent Rafał Bruski już popiera ten pomysł. – Prezydent już wstępnie powiedział nam, że też jest za – mówi Nitkiewicz. Radny liczy na to, że wodny integracyjny plac zabaw powstanie przy przebudowie Astorii, a środki na jego budowę zostaną uwzględnione w przyszłorocznym budżecie miasta. Jak na razie, karty z podpisami trafiły do biura Rady Miasta Bydgoszczy, skąd zostaną przekazane prezydentowi.

Wspomniany plac ma być miejscem, w którym będą mogli wspólnie spędzać czas zdrowe oraz niepełnosprawne osoby. – Integracyjny wodny plac zabaw nie będzie się różnił niczym od innych wodnych placów zabaw, które są już na terenie Polski. Jedną różnicą jest to, że będzie wyposażony w wózki specjalistyczne – mówi Agnieszka Lukowska, pomysłodawczyni placu i zarazem przedstawicielka rodziców dzieci niepełnosprawnych. Więcej o założeniach wodnego integracyjnego placu zabaw przeczytasz TUTAJ

Powiązane treści