Bydgoszcz
14C
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 14 • L 14
12C
Sob
11C
Nd
11C
Pon
11C
Wt
12C
Sr
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaCarol z główną nagrodą Camerimage. Wcześniej wyróżnili go w Cannes
IMGP7113
22.11.2015 | 18:20

Carol z główną nagrodą Camerimage. Wcześniej wyróżnili go w Cannes

Ed Lachman, autor zdjęć do filmu Carol, odebrał Złotą Żabę.

Na zdjęciu: Ed Lachman z główną nagrodą festiwalu Camerimage.

Fot. Andrzej Wiosna

Film „Carol”, którego autorem zdjęć jest Ed Lachman, zgarnął główną nagrodę tegorocznego festiwalu Camerimage. Wcześniej był wyróżniony także podczas festiwalu w Cannes.

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku lat pięćdziesiątych. Marząca o lepszym życiu pracownica sklepu, Theresa (Rooney Mara) zakochuje się w starszej i zamężnej Carol (Cate Blanchett). Film miał swoją premierą w maju br., a w polskich kinach pojawi się w marcu 2016. Reżyserem jest Todd Haynes, scenarzystą Phillip Nagy, a za zdjęcia odpowiadał Ed Lachman, który w sobotę odebrał nagrodę główną Camerimage, Złotą Żabę. – Cały czas powtarzam Toddowi, żeby już nie robił ze mną filmów, ale on ciągle mówi, żebym pracował przy jego projektach – opisywał Lachman, który podziękował reżyserowi, reszcie ekipy oraz wszystkim, którzy kochają kino – Cały czas jestem uczniem kina. Przekazuję coś innym, ale jeszcze bardziej od nich czerpię – opisywał 67-latek.

Warto dodać, że Złota Żaba to nie pierwsze wyróżnienie dla „Carol”. Wcześniej Rooney Mara otrzymała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes.

Na zamieszczonych poniżej zdjęciach: Ed Lachman, Sturla Brandth-Grovlen (Srebrna Żaba), Matyas Eldery (Brązowa Żaba) oraz organizator festiwalu Marek Żydowicz z wicepremier i ministrem kultury, Piotr Glińskim.

Powiązane treści