Bydgoszcz
14C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 14 • L 14
14C
Pon
15C
Wt
15C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaMETROPOLIA LITERankingi i ciekawostkiCebula – powiesisz ją na choince?
choinka
21.12.2015 | 12:27

Cebula – powiesisz ją na choince?

Na zdjęciu: Co powiesisz na tej gałązce?

Fot. wolny dostęp

Ozdabiając świąteczne drzewko, przede wszystkim zwracamy uwagę na jego wygląd. Jednak nie zawsze tak było. Kiedyś choinkę zdobiono rzeczami mającymi znaczenie symboliczne. Czym?

Wybór dekoracji nie był zbyt wielki, więc na świątecznym drzewku wieszano głównie produkty spożywcze dostępne na co dzień. Były to zarówno owoce, jak i warzywa. Najczęstszą ozdobą były jabłka, które symbolizowały biblijny owoc z raju i miały zapewnić zdrowie i urodę. Popularnością cieszyły się także orzechy włoskie. Zawijano je w sreberka lub rozkrajano na pół, by wyglądały jak półkule mózgowe. Miały one zagwarantować domownikom mądrość, cierpliwość a także siłę.

Zapach pierników unosił się w domu nie tylko za sprawą wypieków postawionych na świątecznym stole, ale także tych mniejszych ciasteczek powieszonych na choince. Do dzisiaj zachowała się tradycja wieszania pierniczków na drzewku. Jednak kiedyś zwracano większą uwagę na wzór ciastek. Łakocie w postaci zwierząt zaklinały trzodę, by zapewnić jej zdrowie i płodność. Oznaczało do dostatek dla gospodarza.

Na choince wieszano również rzeczy, których w dzisiejszych czasach raczej nikt nie użyłby jako ozdób. Dekoracją była cebula. Miała ona zapewnić domowi dostatek zwierząt i darów natury. Ponadto na drzewku pojawiał się także czosnek. Według wierzeń ludzi, miał on ochronić dom i jego mieszkańców przed złymi wydarzeniami.

Oprócz produktów spożywczych, na choince pojawiały się także rzeczy, których nie należy jeść. Dominowały anioły opiekujące się domem oraz dzwonki symbolizujące dobre nowiny i radosne wydarzenia. Na szczycie drzewka pojawiała się gwiazda betlejemska, która stanowiła odwołanie do biblijnej drogi Trzech Królów i miała pomóc w powrotach do domu z dalekich stron.

Duże znaczenie miały łańcuchy wykonane z papieru będące symbolem silnych i nierozerwalnych więzi rodzinnych. Obecnie ta dekoracja występuje dość rzadko, a najczęściej w domach, w których są małe dzieci. To najmłodsi często mają największy wpływ na to, co znajdzie się na drzewku. Wykorzystując swoją kreatywność oraz własne upodobania tworzą przeróżne rzeczy z papieru lub bibuły. Nawet jeśli nie zajmują się tym w domu, to przygotowują świąteczne dekoracje podczas zajęć w szkole.

Na drzewkach często pojawiały się także ręcznie wykonane ozdoby ze słomy czy efekty szydełkowania. Dekoracje te ponownie cieszą się sporą popularnością za sprawą mody na handmade i nie brakuje ich na niemal każdym jarmarku bożonarodzeniowym.

Obecnie na świątecznym drzewku można powiesić wszystko, nawet świąteczne zabawki z Kinder Niespodzianek.

Powiązane treści