Bydgoszcz
22C
Burze
83% wilgotność
Wiatr: 8km/h WSW
H 23 • L 20
20C
Nd
22C
Pon
22C
Wt
24C
Sr
26C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaCentrum Symulacji Medycznych: Ratownicy nie mogą w pełni korzystać z symulatora, bo jest „zniewolony” unijną umową
centrum symulacji medycznych
12.04.2018 | 16:48

Centrum Symulacji Medycznych: Ratownicy nie mogą w pełni korzystać z symulatora, bo jest „zniewolony” unijną umową

Na zdjęciu: Symulator karetki pogotowia na razie obwarowany jest unijnym zakazem.

Fot. Stanisław Gazda

Świat medycyny czasami bywa nieprzewidywalny. Gdy po szumnym otwarciu zespołu sal operacyjnych oraz oddziału ratunkowego w szpitalu im.  Jurasza trzeba było odczekać kilka miesięcy, zanim z inwestycji skorzystają pacjenci – tak Centrum Symulacji Medycznych rozpoczęło swoją działalność na kilka miesięcy przed oficjalnym otwarciem…

I gdy wydawać by się mogło, że najlepszy z możliwych dla studentów ratownictwa medycznego symulator karetki pogotowia powinien być na wyciągnięcie ręki – dowolnie będzie można nim dysponować i cieszyć się z niego do woli dopiero po 2021 roku. Bo tak stanowią przepisy…

Pierwszymi, którzy mogli poznać niesamowite wyposażenie Centrum Symulacji Medycznych byli studenci szóstego roku kierunku lekarskiego. Miało to miejsce 6 października ubiegłego roku. Centrum Symulacji Medycznych jest dedykowane trzem kierunkom: lekarskiemu, pielęgniarskiemu i położniczemu. Tak stanowił współfinansowany ze środków unijnych projekt „Nauczanie symulacyjne drogą rozwoju dydaktyki medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”.

Dzisiaj bardzo ubolewa się nad tym, że nie uwzględniono w zapisie kierunku „ratownictwo medyczne”. Być może wynikało to wówczas z faktu, że wtedy zapotrzebowanie na lekarzy i pielęgniarki, a zatem na ich kształcenie, było sprawą priorytetową. – Mając dodatkowe pieniądze z dotacji ministerialnej, uruchomiliśmy pracownię wirtualnej rzeczywistości, gdzie mogą być realizowane wspaniałe scenariusze dla ratownictwa medycznego. Pierwsze elektronicznie rejestrowane zajęcia przeprowadzone zostaną w najbliższy poniedziałek – informuje dyrektor Centrum Symulacji Medycznych dr n. med. Mirosława Felsmann.

Dzięki uruchomionemu w tych dniach systemowi nauczyciele z różnych klinik i katedr mogą z wyprzedzeniem elektronicznie zabukować konkretne sale i fantomy potrzebne do przeprowadzenia zajęć. Z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzgodniono, że również studenci kierunku ratownictwo medyczne mogą mieć w Centrum Symulacji Medycznych tzw. zajęcia interdyscyplinarne, których scenariusz dotyczy działań lekarza, pielęgniarki i ratownika. Są to zajęcia dodatkowe ogłaszane wcześniej na stronie internetowej uczelni. Studenci kierunków lekarskiego, pielęgniarskiego i położniczego są w lepszej sytuacji. Oni mają wręcz obowiązek odbycia nauki w Centrum Symulacji Medycznych – minimum 5 procent zajęć z każdego przedmiotu.

Jest szansa, że dostępność do Centrum Symulacji Medycznych przez studentów ratownictwa medycznego już wkrótce się zwiększy. Stanie się to za sprawą dotacji ministerialnych, które pozwolą wykorzystać dwa piętra budynku przy ul. Kurpińskiego 19 na stworzenie dla nich jednej dużej sali na naukę umiejętności podstawowych, proceduralnych. Ale będzie też sala wirtualnej rzeczywistości, intensywnej terapii, opieki ogólnej.

Zdaję sobie sprawę z tego, że symulator ambulansu karetki pogotowia jest dla ratowników medycznych najwspanialszym i najbardziej potrzebnym symulatorem, gdyż to jest główne miejsce pracy ratownika medycznego. Jako że ten właśnie symulator jest częścią projektu – został zakupiony i wyposażony z dedykowanych środków – nie może być w dowolny sposób i w dowolnym czasie wykorzystywany dla szkolenia studentów ratownictwa medycznego w trakcie trwania projektu, czyli do 2021 roku – informuje dr Felsmann.

Dlaczego tak się dzieje? – pytamy.

Takie są wymogi projektodawców. Tu zainwestowane zostały środki unijne i musimy tego przestrzegać. Udało nam się wywalczyć, że dostęp do symulatora będzie możliwy dla studentów ratownictwa medycznego w trakcie wspomnianych wcześniej zajęć interdyscyplinarnych. Będziemy się starać jak najwięcej takich zajęć organizować – dodaje dyrektor Centrum Symulacji Medycznych.


Powiązane treści