Bydgoszcz
12C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 12 • L 12
5C
Sob
5C
Nd
8C
Pon
12C
Wt
9C
Sr
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIChwała „Żołnierzom Wyklętym”!
Żołnierzom Wyklętym
01.03.2016 | 18:03

Chwała „Żołnierzom Wyklętym”!

Złożenie kwiatów, wieńców, msza, wystawa...Tak uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Na zdjęciu: Złożenie wieńców i kwiatów na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej

Fot. Stanisław Gazda

Relacja dźwiękowa:

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Bydgoszczy miały w tym roku wyjątkowy charakter i bardzo bogata oprawę…

Rozpoczęły się dziś (1.03.) od złożenia przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza i naczelniczkę delegatury IPN Edytę Cisewską kwiatów i zapalenia zniczy przy obelisku ppor. Leszka Białego przy ul. ks. Markwarta oraz przy tablicy pamiątkowej przy Wałach Jagiellońskich.

O 13.00 sprawowana była msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Jaskółczej 39. Po niej o 14.00, na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej  pokłoniono się i oddano cześć „Żołnierzom Wyklętym” przy ścianie pamięci.

O godz. 15.00 nastąpiło otwarcie wystawy „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego, ul. Jagiellońska 3).

Pół godziny później rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Więcej w relacji dźwiękowej.

Powiązane treści