Bydgoszcz
6C
Słonecznie
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 6 • L 6
14C
Pt
17C
Sob
21C
Nd
20C
Pon
17C
Wt
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIChwała „Żołnierzom Wyklętym”!
Żołnierzom Wyklętym
01.03.2016 | 18:03

Chwała „Żołnierzom Wyklętym”!

Na zdjęciu: Złożenie wieńców i kwiatów na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej

Fot. Stanisław Gazda

Relacja dźwiękowa:

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Bydgoszczy miały w tym roku wyjątkowy charakter i bardzo bogata oprawę…

Rozpoczęły się dziś (1.03.) od złożenia przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza i naczelniczkę delegatury IPN Edytę Cisewską kwiatów i zapalenia zniczy przy obelisku ppor. Leszka Białego przy ul. ks. Markwarta oraz przy tablicy pamiątkowej przy Wałach Jagiellońskich.

O 13.00 sprawowana była msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Jaskółczej 39. Po niej o 14.00, na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej  pokłoniono się i oddano cześć „Żołnierzom Wyklętym” przy ścianie pamięci.

O godz. 15.00 nastąpiło otwarcie wystawy „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego, ul. Jagiellońska 3).

Pół godziny później rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Więcej w relacji dźwiękowej.

Powiązane treści