Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co się działo w bydgoskim sporcie? Wybierz wydarzenie roku! [SONDA]

Dodano: 30.12.2015 | 11:01

Jakie sukcesy i porażki zanotowali bydgoscy sportowcy w 2015 roku?

Na zdjęciu: Artego cieszyło się w tym roku z wicemistrzostwa kraju.

Fot. Krystian Janik

Kończący się rok dostarczył bydgoskim kibicom wielu emocji. Zebraliśmy je w jeden artykuł i wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem wydarzenia sportowe z ostatnich dwunastu miesięcy.

Rycerze wiosny nie dali rady
Beznadziejni jesienią poprzedniego roku i świetni wiosną – tak można opisać postawę piłkarzy Zawiszy w minionym sezonie. Drużyna Mariusza Rumaka była rewelacją rundy rewanżowej, ale nie zdołała się utrzymać w T-Mobile Ekstraklasie. Latem Radosław Osuch zarządził kolejną rewolucję, ale w ostatnich miesiącach niebiesko-czarni ponownie zawodzili. Zamiast zdominować rozgrywki zanotowali kryzys formy i wcale nie są faworytem w przyszłorocznej walce o awans.

Wioślarki ponownie złote
W końcówce maja Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj obroniły w Poznaniu tytuł mistrzyń Europy w wioślarskiej dwójce. Zostały także uhonorowane przez Pocztę Polską, która wydała serię znaczków z medalistami olimpijskimi. Teraz obie panie liczą na głosy kibiców w 81. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej na 10 Najlepszych Sportowców Polski.

Artego wicemistrzem kraju
Jest jedna drużyna, która w ostatnich latach rozpieszcza bydgoskich kibiców. Koszykarki Artego należą do krajowej czołówki i w kończącym się roku do dwóch brązowych medali mistrzostw Polski dołożyły srebrny krążek. Podopieczne Tomasza Herkta uległy w finale Wiśle Kraków, ale rywalizacja z Białą Gwiazdą dostarczyła wielu emocji. W bieżących rozgrywkach Julie McBride i spółka pokazują, że nadal trzeba się z nimi liczyć.

W Łuczniczce zagra… Łuczniczka
Ostatni rok nie przyniósł wielkich emocji kibicom siatkarskim. Pałac wygrywał rzadko, a siatkarze – najpierw pod wodzą Vitala Heynena, a następnie Piotra Makowskiego – spisują się przeciętnie. Najciekawszych wydarzeniem była więc zmiana nazwy wywodzącego się z Glinek klubu. Po wygaśnięciu umowy z BDA Transfer nie udało się znaleźć nowego sponsora tytularnego i Piotr Sieńko zdecydował, że w Łucznicze będzie grała… Łuczniczka.

Pięciu na podium, a wśród nich bydgoszczanin
Do nietypowej sytuacji doszło podczas sierpniowych lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie. W konkursie skoku o tyczce wygrał Kanadyjczyk Shawnacy Barber, drugi był Raphael Holzdeppe, a na najniższym stopniu uplasowało się aż trzech zawodników – Renaud Lavillenie, Piotr Lisek i zawodnik Zawiszy, Paweł Wojciechowski. Mistrz świata z Daegu potwierdził więc powrót do dobrej formy przed przyszłorocznymi igrzyskami w Rio de Janeiro.

Gollobowie wracają na Sportową
Wielu czekało na powrót Andreasa Jonssona, ale to Władysław Gollob złożył najkorzystniejszą ofertę kupna od miasta udziałów w bydgoskiej Polonii. Ojciec najlepszego polskiego żużlowca wykupił też akcje należące do BTŻ i ma w tej chwili pełnię władzy przy Sportowej. Rządy zaczął w swoim stylu – skrytykował kilku zawodników i działaczy, zbudował drużynę według swojego pomysłu, a jedno z miejsc w składzie powierzył wnukowi. Czy to początek odbudowy wielkiej Polonii, czy początek końca? Głosy są podzielone.

Legenda poza klubem
Przemysław Gierszewski, były zawodnik, a następnie trener rozstał się z klubem z ul. Królowej Jadwigi po 25 latach. Przez ostatnie półtora sezonu był szkoleniowcem występującego w I lidze zespołu seniorów. Najpierw zdołał się z nim utrzymać na zapleczu ekstraklasy, a w tym sezonie walczył o play-offy. Działacze uznali jednak, że drużyna zmierza w niepokojącym kierunku i postanowili dokonać zmiany. Na początku grudnia Gierszewskiego zastąpił jego dotychczasowy asystent, Konrad Kaźmierczyk. – Bardzo miło mi się pracowało z chłopakami i życzę im jak najlepiej – podsumowywał 45-latek.

Bydgoszcz w walce o lekkoatletyczne mistrzostwa świata juniorów
Zawieszenie rosyjskiej federacji sprawiło, że Kazań stracił prawo organizacji mistrzostw świata juniorów w lekkoatletyce. W gronie miast zainteresowanych ugoszczeniem sportowców znalazła się Bydgoszcz, która – jak ogłoszono w poniedziałek – jako jedyna spełniła wszystkie wymogi formalne. Ostateczna decyzja zapadnie jednak już po Nowym Roku – 7 stycznia.

Wydarzenie 2015 roku w bydgoskim sporcie to:

  • Przejęcie udziałów w Polonii Bydgoszcz przez Władysława Golloba (49%, 23 Głosów)
  • Wicemistrzostwo Polski zdobyte przez Artego Bydgoszcz (38%, 18 Głosów)
  • Spadek Zawiszy Bydgoszcz do I ligi (11%, 5 Głosów)
  • Mistrzostwo Europy Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj (2%, 1 Głosów)
  • Zmiana nazwy zespołu siatkarzy (0%, 0 Głosów)
  • Brązowy medal mistrzostw świata Pawła Wojciechowskiego (0%, 0 Głosów)
  • Rozstanie Przemysława Gierszewskiego z Astorią (0%, 0 Głosów)
  • Bydgoszcz o krok od organizacji mistrzostw świata juniorów w lekkoatletyce (0%, 0 Głosów)

Całkowita liczba głosów: 47

Sebastian Torzewski