Bydgoszcz
23C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 23 • L 23
22C
Nd
19C
Pon
20C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzas na Bydgoskie Impresje Muzyczne
BIM_przemarsz_SG_małe (34)

Czas na Bydgoskie Impresje Muzyczne (29.06-4.07.)

To będzie wielkie święto radości, młodości, śpiewu, tańca i muzyki.

Na zdjęciu: Tak było przed rokiem...

Fot. Stanisław Gazda

Już za 9 dni rozpoczynają się w Bydgoszczy 40. Bydgoskie Impresje Muzyczne. Potrwają od 29.06.-4.07.2017 r.

Międzynarodowe spotkania muzykującej młodzieży odbywają się w grodzie nad Brdą od blisko 40 lat. W trakcie kolejnych Impresji do Bydgoszczy zjeżdżały młodzieżowe zespoły o różnorodnym charakterze (chóry i orkiestry kameralne, zespoły wokalne, instrumentalne, folklorystyczne, tańca współczesnego, piosenki i ruchu itp.) z wielu państw.

Na przestrzeni lat bydgoszczanie mogli zapoznać się z kulturą, nie tylko muzyczną Austrii, Anglii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Cypru, Chorwacji, Chin, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Rumunii, Rosji, Polski, Serbii, Szwecji, Szkocji, Szwajcarii, Singapuru, Słowacji, RPA, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch.

Bydgoskie Impresje Muzyczne zmieniały swoje oblicze, ale zawsze były świętem muzyki i radości, nie tylko dla uczestników, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta.

W roku 1981 powstała pieśń „Rozkołysz pieśnią świat”, której autorami byli Wanda Chotomska i Włodzimierz Korcz. Utwór stał się hymnem BIM-u i co roku wykonywany jest wielokrotnie podczas Impresji przez wszystkich uczestników – doczekał się licznych aranżacji, w tym także tanecznej.

Zwieńczeniem imprezy będzie Koncert Galowy (obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Pałacu Młodzieży) w Artego Arenie w Bydgoszczy, podczas którego prezentują się wszyscy uczestnicy spotkań, a na koniec zostaje przedstawiony werdykt konkursu, wręczone zostaną również nagrody, dyplomy i statuetki.

UCZESTNICY 40. BIM – Zespoły konkursowe:

1. Białoruś- orkiestra akordeonowa HARMONICA – STYLE, Mińsk, Lizaveta Pratapopava
2. Białoruś- orkiestra białoruskich instrumentów ludowych KROPELKI, Mińsk, Darya Frolova
3. Chiny- zespół instrumentalny FOLK MUSIC GROUP OF NINGBO Children’s Art Troupe Folk Music, Chen Fangxia
4. Czechy – zespół folklorystyczny KYTICE, Praga, Milena Pitterová
5. Indie- zespół folklorystyczny BHANGRA DANCE GROUP, Haryana, Venkatesvar Rao Karumuri
6. Polska- Dziewczęcy Chór LA MUSICA z Gimnazjum nr 16 w Lublinie, Zdzisław Ohar
7. Polska- Harcerski Zespół Mandolinowy FRYGI, Łąkie, Stanisław Gortat
8. Polska- Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Jerzy Stasica
9. Rumunia- chór VLASTARELE ORASTIEI, Orastie, Petru-Androne Eli
10. Serbia- zespół instrumentalny FILUM, Kragujevac, Jelena Nikolić
11. Ukraina- chór LASTIVKA, Kijów, Oksana Ursatii
12. Ukraina- orkiestra instrumentów ludowych Liceum Klasycznego w Zaporożu, Olena Rybalko
13. Ukraina- zespół rockowy L.A. , Czerkasy, Nodar Rosopidze
14. Węgry- zespół folklorystyczny SZIGETVARI CSUTORA NÉPTÁNCEGYÜTTES , Győrújfalu, Szűcs Károly
15. Włochy- zespół rockowy MENINOS DE RUA, Neapol,
16. Włochy- zespół rockowy AGOSTRADA A LA BANDA LARGA, Neapol, Agostino Mennella

PROGRAM 40. Bydgoskich Impresji Muzycznych:
29 czerwca, czwartek
•9.00-16.00 przyjazd zespołów.
•19.15- 19.30 przemarsz PM- plac Teatralny.
•19.30- 20.30 KONCERT INAUGURACYJNY, plac Teatralny.
•20.30- 21.30 koncert „Po polskiej krainie”, plac Teatralny, Polska-Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE, Polska- Zespól Pieśni i Tańca ZIEMIA BYDGOSKA.
30 czerwca, piątek
•9.00-11.30 próba konkursu, część I, Akademia Muzyczna, Polska- Harcerski Zespół Mandolinowy FRYGI, Serbia- zespół instrumentalny FILUM, Ukraina- orkiestra instrumentów ludowych.
•9.30- 11.30 warsztaty chóralne dla uczestników 40.BIM, sala widowiskowa PM.
•10.30-11.30 spotkanie kierowników grup folklorystycznych, sala 115 PM.
•12.00-13.00 spotkanie kierowników zespołów z Prezydentem Bydgoszczy, Ratusz sala 200A
Serbia- zespół instrumentalny FILUM.
•13.00-14.30 koncert rockowy, ul. Mostowa, Włochy- zespół rockowy MENINOS DE RUA
Włochy- zespół rockowy AGOSTRADA E LA BANDA LARGA.
•14.30-17.00 próba konkursu, część I, Akademia Muzyczna, Polska- Dziewczęcy Chór LA MUSICA, Rumunia- chór VLASTARELE ORASTIEI, Ukraina- chór LASTIVKA.
•15.30-18.00 koncert zespołów folklorystycznych, plac Teatralny, Polska-Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE, Indie- zespół folklorystyczny BHANGRA DANCE GROUP, Czechy – zespół folklorystyczny KYTICE, Węgry- zespół folklorystyczny SZIGETVARI CSUTORA NÉPTÁNCEGYÜTTES, Chiny- zespół instrumentalny FOLK MUSIC GROUP OF NINGBO
•20.00-22.00 spotkanie narodowe, Stanica KOPERNIK.
1 lipca, sobota
•9.00- 13.00 konkurs, część I, Akademia Muzyczna, Polska- Harcerski Zespół Mandolinowy FRYGI, Ukraina- orkiestra instrumentów ludowych, Serbia- zespół instrumentalny FILUM, Ukraina- chór LASTIVKA, Rumunia- chór VLASTARELE ORASTIEI, Polska- Dziewczęcy Chór LA MUSICA.
•13.00-14.30 koncert zespołów instrumentalnych, ul. Mostowa, Białoruś- orkiestra akordeonowa HARMONICA – STYLE, Białoruś-orkiestra białoruskich instrumentów ludowych KROPELKI.
•14.30-18.30 próba konkursu, część II, Akademia Muzyczna, Chiny- zespół instrumentalny FOLK MUSIC GROUP OF NINGBO, Białoruś- orkiestra akordeonowa HARMONICA – STYLE, Białoruś-orkiestra białoruskich instrumentów ludowych KROPELKI.
•15.30- 18.00 koncert zespołów folklorystycznych (konkursowy), plac Teatralny, Polska-Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE, Indie- zespół folklorystyczny BHANGRA DANCE GROUP, Czechy – zespół folklorystyczny KYTICE, Węgry- zespół folklorystyczny SZIGETVARI CSUTORA NÉPTÁNCEGYÜTTES, Polska- Harcerski Zespół Mandolinowy FRYGI.
•19.00- 20.30 warsztaty chóralne dla uczestników 40.BIM, sala widowiskowa PM.
•19.30-21.00 Koncert zespołów rockowych, Klub Eljazz, Włochy- zespół rockowy MENINOS DE RUA, Włochy- zespół rockowy AGOSTRADA E LA BANDA LARGA, Ukraina- zespół rockowy L.A.
•20.00- 21.30 koncert „BIM kameralnie”, Amfiteatr przy Operze NOVA, Serbia- zespół instrumentalny FILUM, Chiny- zespół instrumentalny FOLK MUSIC GROUP OF NINGBO, Ukraina- orkiestra instrumentów ludowych.
2 lipca, niedziela
•8.00- 10.00- próba konkursu, sala widowiskowa Pałacu Młodzieży, Ukraina – zespół rockowy L.A.,Włochy- zespół rockowy MENINOS DE RUA, Włochy- zespół rockowy AGOSTRADA E LA BANDA LARGA.
•9.00-10.30 konkurs, część II , Akademia Muzyczna, Białoruś- orkiestra białoruskich instrumentów ludowych KROPELKI, Chiny- zespół instrumentalny FOLK MUSIC GROUP OF NINGBO, Białoruś orkiestra akordeonowa HARMONICA – STYLE.
•11.30- 13.00 konkurs , cz. III , sala widowiskowa Pałacu Młodzieży, Ukraina – zespół rockowy L.A.,Włochy- zespół rockowy MENINOS DE RUA,Włochy- zespół rockowy AGOSTRADA E LA BANDA LARGA.
•10.00- 11.00 Msza św. – bazylika św. Wincentego a Paulo, Polska- Dziewczęcy Chór LA MUSICA, Serbia- zespół instrumentalny FILUM, Ukraina- chór LASTIVKA, Rumunia- chór VLASTARELE ORASTIEI
•13.00-14.30 koncert „Rock i Jazz”, ul. Mostowa,Ukraina- zespół rockowy L.A.,Polska – Jazz BIG BAND’75.
•15.30-18.00 koncert „BIM dzieciom”, plac Teatralny,Indie- zespół folklorystyczny BHANGRA DANCE GROUP, Czechy – zespół folklorystyczny KYTICE, Węgry- zespół folklorystyczny SZIGETVARI CSUTORA NÉPTÁNCEGYÜTTES, Chiny- zespół instrumentalny FOLK MUSIC GROUP OF NINGBO.
•15.30-17.00 warsztaty chóralne dla uczestników 40. BIM, sala widowiskowa PM
•16.00-17.30 koncert wyjazdowy, Ciechocinek, Polska- Harcerski Zespół Mandolinowy FRYGI, Ukraina- orkiestra instrumentów ludowych.
•16.00- 17.30 koncert wyjazdowy, Tuchola, Polska-Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE, Białoruś-orkiestra akordeonowa HARMONICA – STYLE, Białoruś- orkiestra białoruskich instrumentów ludowych KROPELKI.
•20.30- 24.00 dyskoteka dla uczestników 40. BIM, klub Broadway.
3 lipca, poniedziałek
•8.00-17.00 próby koncertu galowego.
•11.00- 13.00 warsztaty chóralne dla uczestników 40.BIM, sala widowiskowa PM.

•19.00- 22.00 KONCERT GALOWY, Artego Arena

Stowarzyszenie Przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy „Pałac” zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w warsztatach OKO NA MUZYKĘ 29 czerwca – 4 lipca 2017.Cel: realizacja reportażu o Bydgoskich Impresjach Muzycznych (BIM), a w szczególności o atmosferze festiwalu tworzonej przez jego uczestników – międzynarodową młodzież zafascynowaną muzyką. Uczestnicy: uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zainteresowani reportażem, dziennikarstwem i filmem. Prowadzący: Marta Kokocińska, Witold Albiński, dr Dominik Wierski.

Ramowy program:
– 29 czerwca – ćwiczenia warsztatowe i tworzenie scenariusza.
– 30 czerwca – 3 lipca – realizacja nagrań w miejscach odbywania się BIM według opracowanego przez grupę harmonogramu.
– 4 lipca – montaż materiału.

Organizatorzy zapewniają profesjonalną kadrę pedagogiczną, sprzęt oraz wyżywienie dla uczestników. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszeń należy dokonywać do 23 czerwca 2017.

Zakwalifikowanie do udziału w warsztatach zobowiązuje do czynnego uczestnictwa w pracy grupy i dostosowania się do jej harmonogramu.

Powiązane treści