Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 2km/h WNW
H 21 • L 19
25C
Sr
25C
Czw
24C
Pt
24C
Sob
27C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBlogiCzemu służą plebiscyty?
Bydgoska Droga Krzyżowa_SG (57)
19.03.2018 | 09:56

Czemu służą plebiscyty?

Na zdjęciu: Kwestie wiary i poglądów na nią często budzą kontrowersje

Fot. Achiwum

Plebiscyty popularności, które co jakiś czas organizowane są w różnych miejscach i formach mają to do siebie, że nie zawsze przyjmują odpowiednią nazwę i nie zawsze promują osoby, które powinno się promować. Podobnie jest z niedawnym plebiscytem Expressu Bydgoskiego, gdzie wybierano „Proboszcza roku”. I nie, o wygranej nie decydowały osiągnięcia, rozwój życia parafialnego, zasługi dla lokalnych społeczności, ale liczba odpowiednio wysłanych sms-ów. I to być może tylko i wyłącznie dzięki temu konkurs wygrał dosyć kontrowersyjny prałat – ks. Kneblewski. Może tak, może nie. Faktem jest, że wygrała akurat ta postać.

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy jest osobą dosyć medialną. Prowadzi swojego bloga, regularnie pojawia się jako bohater różnych artykułów. Otwartym pytaniem pozostaje to, czy to dobrze, że się tak dzieje. Ks. Kneblewski bardzo dobrze dogaduje się ze środowiskiem nacjonalistycznym w grodzie nad Brdą. Bardzo często też pokazuje jak mocno współdzieli poglądy tego środowiska. Nic więc dziwnego, że na profilu księdza proboszcza na portalu facebook nie brakuje m.in. treści antysemickich. Nie dziwi walka z feminizmem, „zalewem islamskiej dziczy”, wszechobecnym lewactwem itp. Nie dziwi także wrzucanie treści z portali konserwatywnych i religijnych. Prałatowi udało się także współuczestniczyć w walce z WOŚP. Dziwi jednak co innego. Całkiem niedawno na jego profil wrzucono także artykuł sugerujący, że Jezus nie był Żydem. Jego „żydowskość”, zgodnie z przekazywaną treścią, to element tajnego spisku przedstawicieli tej narodowości przeciw Chrześcijanom. Tak, zignorujmy podstawę teologii katolickiej (Biblię) i uwierzmy jednemu tajemniczemu uczonemu z daleka. Tym bardziej, że pasuje to do ogólnej retoryki środowisk skrajnie prawicowych.

Oczywiście na internetowym profilu księdza proboszcza nie brakuje także innych ciekawych teorii, także dotyczących samego Kościoła Katolickiego. Nie mnie jednak oceniać słuszność Mszy Świętej dla dzieci czy kwestię ubioru dla kobiet (Biblia nakazuje zasłanianie włosów i większości ciała podobnie jak Koran). Pozostaje jednak pytanie czy warto oceniać plebiscyty, w których wygrywają takie osoby i redakcję, które tak, a nie inaczej plebiscyty organizują? Sam jestem ciekaw, czy redakcja Expressu Bydgoskiego jest dumna z faktu, że dzięki niej promuje się idee, które głosi ks. Kneblewski?

Daniel Kaszubowski

Partia Zieloni

Bydgoszczanin. Partia Zieloni. Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści