Bydgoszcz
-1C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H -1 • L -1
2C
Sob
5C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Kolizja samochodu osobowego z tramwajem linii nr 4 na Szpitalnej. Ruch w kierunku pętli Glinki wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI„Czuwaj” od stu lat [ZDJĘCIA]
DSC_0006 (Copy)
08.08.2017 | 20:47

„Czuwaj” od stu lat [ZDJĘCIA]

100 lat od pierwszej zbiórki harcerskiej.

Na zdjęciu: Jan Wierzejewski - twórca pierwszej bydgoskiej drużyny harcerskiej. Tej postaci bydgoskie harcerstwo zwdzięcza wszysto.

Fot. Stanisław Gazda

8 sierpnia 2017 r. mija sto lat od dnia, w którym w salce parafialnej kościoła pw. Świętej Trójcy odbyła się pierwsza zbiórka harcerska w Bydgoszczy. Z tej okazji w tym właśnie kościele odprawiona została msza święta, otwarta została wystawa plenerowa na Starym Rynku, odbył się III Złaz Seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

Seniorzy w harcerskich mundurach zorganizowali w Auli Św. Krzyża (Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo) „Spotkanie w kręgu”, które było okazją do wspomnień nie tylko dotyczących poprzedniego II Złazu.

W kościele pw. Świętej Trójcy modlono się w intencji tych harcerzy, którzy już odeszli na Wieczną Wartę, ale też w intencji kolejnych pokoleń harcerskiej braci, która dziś i w przyszłości poniesie ideały i wartości wyznawane w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. By kontynuowanie tego wspaniałego dzieła, jakim jest Harcerstwo, było dla nich chlubą i dumą.

Po mszy świętej delegacja harcerzy złożyła kwiaty przy umieszczonej w kościele tablicy upamiętniającej założenie Pierwszej Drużyny Skautowej w Bydgoszczy i tej nowej, upamiętniającej 100-lecie harcerstwa w Bydgoszczy, ufundowanej przez harcerzy-seniorów. Następnie druhny  i druchowie udali się następnie na ulicę Chwytowo, pod dom hm. Jana Wierzejewskiego, założyciela Pierwszej Bydgoskiej Drużyny Skautowej im. Stanisława Staszica. Tam, pod tablicą jemu poświęconą, złożone zostały kwiaty.

Powiązane treści