Bydgoszcz
1C
Mgła
98% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 1 • L 1
3C
Sob
4C
Nd
8C
Pon
9C
Wt
8C
Sr
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCI„Czuwaj” od stu lat [ZDJĘCIA]
DSC_0006 (Copy)
08.08.2017 | 20:47

„Czuwaj” od stu lat [ZDJĘCIA]

100 lat od pierwszej zbiórki harcerskiej.

Na zdjęciu: Jan Wierzejewski - twórca pierwszej bydgoskiej drużyny harcerskiej. Tej postaci bydgoskie harcerstwo zwdzięcza wszysto.

Fot. Stanisław Gazda

8 sierpnia 2017 r. mija sto lat od dnia, w którym w salce parafialnej kościoła pw. Świętej Trójcy odbyła się pierwsza zbiórka harcerska w Bydgoszczy. Z tej okazji w tym właśnie kościele odprawiona została msza święta, otwarta została wystawa plenerowa na Starym Rynku, odbył się III Złaz Seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

Seniorzy w harcerskich mundurach zorganizowali w Auli Św. Krzyża (Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo) „Spotkanie w kręgu”, które było okazją do wspomnień nie tylko dotyczących poprzedniego II Złazu.

W kościele pw. Świętej Trójcy modlono się w intencji tych harcerzy, którzy już odeszli na Wieczną Wartę, ale też w intencji kolejnych pokoleń harcerskiej braci, która dziś i w przyszłości poniesie ideały i wartości wyznawane w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. By kontynuowanie tego wspaniałego dzieła, jakim jest Harcerstwo, było dla nich chlubą i dumą.

Po mszy świętej delegacja harcerzy złożyła kwiaty przy umieszczonej w kościele tablicy upamiętniającej założenie Pierwszej Drużyny Skautowej w Bydgoszczy i tej nowej, upamiętniającej 100-lecie harcerstwa w Bydgoszczy, ufundowanej przez harcerzy-seniorów. Następnie druhny  i druchowie udali się następnie na ulicę Chwytowo, pod dom hm. Jana Wierzejewskiego, założyciela Pierwszej Bydgoskiej Drużyny Skautowej im. Stanisława Staszica. Tam, pod tablicą jemu poświęconą, złożone zostały kwiaty.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail