Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czy w Bydgoszczy jest bezpiecznie? Statystyki mówią, że jest nie najgorzej [SONDA]

Dodano: 07.08.2017 | 18:04

Firma Home Broker przygotowała zestawienie polskich miast pod względem liczby przestępstw. Gdzie jest ich najwięcej, a gdzie - najmniej?

Na zdjęciu: W Bydgoszczy w roku 2016 popełniono ponad siedem tysięcy przestępstw. Sprawcy niemal dwóch trzecich z nich zostali wykryci.

Fot. KWP Bydgoszcz / zdjęcie ilustracyjne

Firma Home Broker, posiłkując się danymi z Komendy Głównej Policji, przygotowała zestawienie bezpieczeństwa w siedemnastu polskich miastach. Bydgoszcz wypadła w tym zestawieniu przyzwoicie – zajęła czwarte miejsce.

Ranking opracowano na podstawie liczby przestępstw przypadających na każdy tysiąc mieszkańców. Pojawiły się w nim niemal wszystkie miasta wojewódzkie (zabrakło Torunia i Zielonej Góry), dołączono do niego z kolei Radom. W raporcie pojawiły się również dwa dodatkowe wskaźniki – procentowa zmiana liczby przestępstw w okresie 2013 – 2016 (wszędzie zanotowano spadki) oraz współczynnik wykrywalności zdarzeń kryminalnych.

W roku 2016 w Bydgoszczy popełniono 7162 przestępstwa (zastosowano metodę zbiorczą, bez podziału na kategorie zdarzeń). Według wyliczeń Home Broker oznacza to, że na każdych 1000 bydgoszczan przypadło 20,2 przestępstw. Oznacza to także, że liczbę mieszkańców miasta nad Brdą wyliczono na nieco ponad 358 tysięcy. W minionym roku, w stosunku do roku 2013, liczba przestępstw spadła o jedną trzecią. Z danych KGP wynika ponadto, że poziom wykrywalności w mieście wyniósł 63 procent.

Najistotniejszy wskaźnik zadecydował o tym, że Bydgoszcz na tle innych największych miast w Polsce uplasowała się pod względem bezpieczeństwa na czwartym miejscu. Statystycznie, mniej przestępstw w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców miało miejsce w Rzeszowie (16,9), Białymstoku (17,3) oraz Radomiu (19,2). Na przeciwnym biegunie znalazł się Wrocław, gdzie zanotowano blisko 39 zdarzeń na każde 1000 osób. Co ciekawe, i tak stanowi to spadek przestępczości o blisko 30 procent. W stolicy Dolnego Śląska wykrywalność wynosi jednak niespełna 50 procent.

O ponad połowę spadła w latach 2013 – 2016 liczba przestępstw w Gorzowie Wielkopolskim. Dało to jednak jednej ze stolic województwa lubuskiego dopiero dziesiątą lokatę w rankingu. Co ciekawe, Olsztyn, który zanotował spadek o jedyne trzy procent, znalazł się dwa miejsca wyżej. Najwyższą wykrywalność zanotowała policja kielecka – 70 procent.

Nie jest za to zaskoczeniem, że sumarycznie najwięcej przestępstw odnotowano w Warszawie – niemal 50 tysięcy, czyli prawie dwa razy więcej niż w drugim pod tym względem Krakowie.

Czy w Bydgoszczy czujesz się bezpiecznie?

Zobacz rezultat