Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 16 • L 16
18C
Czw
19C
Pt
21C
Sob
24C
Nd
26C
Pon
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzystki na ścianie
galeria wojewodów
07.04.2016 | 09:06

Czystki na ścianie

Na zdjęciu: Portrety są już tylko słuszne.

Fot. Stanisław Gazda

Czystki u nowego wojewody Mikołaja Bogdanowicza nie objęły zatrudnionych lecz powieszonych.  „Zdekomunizowana” została galeria zdjęć wojewodów w jednej z sal Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zmiany poszły jednak za daleko i część portretów trzeba było przywrócić.

Działania związane z portretami, podjęte zostały jako reakcja na skargi od różnych środowisk na to, że w Urzędzie Wojewódzkim znajdowała się galeria wojewodów, wśród których były osoby wspierające reżim komunistyczny w latach 1945-1989. Żeby nie firmować symboli totalitarnych w przestrzeni publicznej, zapadła decyzja o zmianie wystroju sali. Ze ściany portretowej w gmachu przy ul. Jagiellońskiej zdjęto portrety wszystkich wojewodów bydgoskich. Zniknęli więc ci z okresu PRL, ale także pełniący funkcję w latach 90., gdyż przeważyła opinia, że skoro jest Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, należy pozostawić tylko galerię wojewodów kujawsko-pomorskich.

Pozostawienie wyłącznie portretów wojewodów kujawsko-pomorskich, było decyzją zbyt daleko idącą, za którą  K-P UW już przeprosił: „Nie było naszym zamiarem deprecjonowanie wojewodów bydgoskich pełniących urząd po 1989 roku, w wolnej, suwerennej Polsce.”

W urzędzie pozostały więc portrety niekomunistycznych wojewodów bydgoskich i kujawsko-pomorskich.

Powiązane treści