Bydgoszcz
-10C
85% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H -10 • L -10
-13C
Wt
-12C
Sr
2C
Czw
1C
Pt
1C
Sob
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCICzystki na ścianie
galeria wojewodów
07.04.2016 | 09:06

Czystki na ścianie

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki przeżył zamieszanie na ścianie...

Na zdjęciu: Portrety są już tylko słuszne.

Fot. Stanisław Gazda

Czystki u nowego wojewody Mikołaja Bogdanowicza nie objęły zatrudnionych lecz powieszonych.  „Zdekomunizowana” została galeria zdjęć wojewodów w jednej z sal Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zmiany poszły jednak za daleko i część portretów trzeba było przywrócić.

Działania związane z portretami, podjęte zostały jako reakcja na skargi od różnych środowisk na to, że w Urzędzie Wojewódzkim znajdowała się galeria wojewodów, wśród których były osoby wspierające reżim komunistyczny w latach 1945-1989. Żeby nie firmować symboli totalitarnych w przestrzeni publicznej, zapadła decyzja o zmianie wystroju sali. Ze ściany portretowej w gmachu przy ul. Jagiellońskiej zdjęto portrety wszystkich wojewodów bydgoskich. Zniknęli więc ci z okresu PRL, ale także pełniący funkcję w latach 90., gdyż przeważyła opinia, że skoro jest Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, należy pozostawić tylko galerię wojewodów kujawsko-pomorskich.

Pozostawienie wyłącznie portretów wojewodów kujawsko-pomorskich, było decyzją zbyt daleko idącą, za którą  K-P UW już przeprosił: „Nie było naszym zamiarem deprecjonowanie wojewodów bydgoskich pełniących urząd po 1989 roku, w wolnej, suwerennej Polsce.”

W urzędzie pozostały więc portrety niekomunistycznych wojewodów bydgoskich i kujawsko-pomorskich.

Powiązane treści