Bydgoszcz
21C
Słonecznie
60% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 21 • L 21
19C
Sr
16C
Czw
20C
Pt
19C
Sob
15C
Nd
PILNE: Utrudnienia w ruchu przy CH Rondo. W związku z pracami drogowymi wyłączony jest jeden pas ruchu
Metropolia BydgoskaBydgoszczTurystykaCzytelnicy alarmują: Czy na Wyspie Młyńskiej rośnie barszcz Sosnowskiego?
Wyspa Młyńska roślina
31.05.2016 | 11:25

Czytelnicy alarmują: Czy na Wyspie Młyńskiej rośnie barszcz Sosnowskiego?

Na zdjęciu: Roślina występująca w okolicach Młynówki to arcydzięgiel litwor. Nie jest niebezpieczna.

Fot. p. Szymon / nadesłane

Wysoka temperatura utrzymująca się od kilku dni sprzyja rodzinnym spacerom. W Bydgoszczy szczególnie popularnym miejscem odpoczynku jest, co nie zaskakuje, Wyspa Młyńska. Ale jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę, że w jej okolicy rośnie roślina przypominająca groźny dla zdrowia barszcz Sosnowskiego.

Nie muszę chyba pisać, jak niebezpieczna jest to roślina! – pisze w e-mailu do naszej redakcji pan Daniel. – Pewności nie mam, ale warto to sprawdzić. Jeżeli to faktycznie barszcz Sosnowskiego, to odpowiednie służby powinny się tym zająć. W załączniku otrzymaliśmy kilka zdjęć, z których jedno opublikowaliśmy powyżej.

Te same fotografie przekazaliśmy do bydgoskiego magistratu. Za utrzymanie zieleni odpowiada bowiem Wydział Gospodarki Komunalnej. Magdalena Minga, kierownik referatu utrzymania miasta w WGK jednak uspokaja: Roślina załączona na zdjęcia to nie barszcz Sosnowskiego. Jest to roślina lecznicza – arcydzięgiel litwor. Barszcz Sosnowskiego jest znacznie wyższy, posiada, wysokie płaskie kwiatostany, które są nierzadko wyższe od człowieka.

Mimo to, urzędnicy apelują, aby mieszkańcy zgłaszali każdy przypadek, gdy potencjalnie natknęli się na niebezpieczną roślinę. – W wydziale nie prowadzimy kontroli dotyczących występowania niebezpiecznych roślin, ale każde podobne zgłoszenie jest przez nas na bieżąco weryfikowane – wyjaśnia Magdalena Minga.

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczną rośliną, która przy kontakcie ze skórą może powodować silne oparzenia. – W przypadku wątpliwości, z czym mamy do czynienia, prosimy o kontakt z Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać nieznanej rośliny – przekonuje Minga.

W ubiegłym roku pracownicy urzędu miasta odbyli wyjazd szkoleniowy do Minikowa, gdzie mogli zapoznać się z okazami barszczu Sosnowskiego. Poniżej prezentujemy zdjęcia tej rośliny przekazane nam – ku przestrodze – przez Wydział Gospodarki Komunalnej (prezentują okazy przed kwitnięciem oraz ubiegłoroczne suche kwiatostany).

Powiązane treści