Bydgoszcz
13C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNW
H 13 • L 13
5C
Sob
8C
Nd
11C
Pon
12C
Wt
9C
Sr
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIDąb prof. Zygmunta Mackiewicza stanął w bydgoskiej Alei Dębowej
Dąb prof. Mackiewicza
20.04.2016 | 19:52

Dąb prof. Zygmunta Mackiewicza stanął w bydgoskiej Alei Dębowej

Twórca bydgoskiej Akademii Medycznej ma od dziś swoje drzewo pamięci.

Na zdjęciu: Dąb prof. Mackiewicza zasadziła m.in. jego żona Jadwiga.

Fot. Stanisław Gazda

W bydgoskiej Alei Ossolińskich, rosną dęby upamiętniające wybitnych Polaków i znanych bydgoszczan. Każde nowe drzewo, każdy dąb zasadzony w Alei Dębowej, to wydarzenie historyczne i z historią w tle…

Dziś ta historia wiązała się z prof. Zygmuntem Mackiewiczem – wybitnym bydgoszczaninem, który doświadczeniem i fachowością współtworzył bydgoską Akademię Medyczną. Zasadzenie kolejnego drzewa, było też okazją, by wspomnieć innego bohatera tej Alei – Wilfrieda Samela, przyjaciela Bydgoszczy.

W dziesiątą rocznicę podpisania porozumienia o partnerstwie pomiędzy Bydgoszczą a Wilhelmshaven, w ceremonii sadzenia dębu uczestniczyła delegacja tego niemieckiego miasta z nadburmistrzem Andreasem Wagnerem, a o profesorze Mackiewiczu i Wilfriedzie Samelu opowiadali: pomysłodawca Pocztu Dębów i jego kustosz, Józef Herold, prof. Wojciech Zegarski – uczeń i wieloletni współpracownik profesora Mackiewicza, dziś kierownik Katedry Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii, Jadwiga Mackiewicz – wdowa po prof. Mackiewiczu, obecna wraz z córkami i rodziną oraz Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy. Na uroczystości obecna była także wdowa po Wilfriedzie Samelu, pani Ilma Samel, Przewodnicząca Związku Mieszkańców Bydgoszczy w Niemczech.

Dąb Wilfrieda Samela stoi niemal w sąsiedztwie nowo posadzonego dziś dębu upamiętniającego prof. Mackiewicza, który zobowiązał bydgoskich chirurgów do walki o Akademię Medyczną w Bydgoszczy.

Posłuchajcie, jak wspominano prof. Mackiewicza podczas dzisiejszej uroczystości w Alei Dębowej:

 

Podobne wpisy

Powiązane treści