H 2 • L 2
-2C
-4C
-5C
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportDo wygranej zabrakło niewiele. Artego minimalnie gorsze od Spartaka [ZDJĘCIA]
Puchar Europy FIBA_ Artego Bydgoszcz-Sparta&k Vidnoje Moskwa_ Ziomarra Morrison_ Ryszard Wszołek
08.11.2018 | 19:37

Do wygranej zabrakło niewiele. Artego minimalnie gorsze od Spartaka [ZDJĘCIA]

To pierwsza porażka Artego w Pucharze Europy FIBA.

Na zdjęciu: Ziomara Morrison i jej koleżanki z Artego miały problemy z defensywą rosyjskiego zespołu.

Bydgoskie koszykarki doznały pierwszej porażki w grupie A Pucharu Europy FIBA. We własnej hali uległy rosyjskiemu Sparta&k Vidnoje Moskwa, ale nadal mają szanse na zajęcie pierwszego miejsca w tabeli grupy.

Ekipa z Rosji jest bardzo dobrze znana wicemistrzyniom Polski. Wystarczy wspomnieć, że Artego rywalizowało ze Sparta&k Vidnoje w poprzednim sezonie Pucharu Europy. Wówczas dwukrotnie górą były podopieczne Tomasza Herkta, które przed własną publicznością wygrały 69:58, a na parkiecie rywalek 88:81. To był hit trzeciej kolejki spotkań, bowiem obie drużyny nadspodziewanie pewnie wygrały swoje dwa wcześniejsze spotkania w grupie A.

INFORMACJE Z ARTEGO I ENEA ASTORII W NASZYM SERWISIE – KOSZYKÓWKA BYDGOSZCZ

W wyjściowej piątce rosyjskiego zespołu znalazły się dwie byłe zawodniczki Artego: Jennifer O’Neill i Dennisha Stallworth, które podczas prezentacji zostały przez kibiców przywitane brawami.

Rywalki mocno zaczęły mecz. Dość powiedzieć, że same trafiły dwa razy zza linii 6,75 m i prowadziły 6:0, a dodatkowo zawodniczki Artego miały mnóstwo problemów, żeby poradzić sobie ze szczelną obroną rywalek. Dość powiedzieć, że dopiero w czwartej minucie gry z dystansu trafiła Elżbieta Międzik i to były pierwsze punkty bydgoszczanek w tym spotkaniu. Miejscowe uspokoiły sytuację i na 2 minuty przed końcem kwarty objęły prowadzenie (11:10) po łatwych punktach spod kosza zdobytych przez Stanković. Podobnie zacięta była druga kwarta, ale w końcówce to rywalki odskoczyły na pięć punktów przewagi, wykorzystując błędy obrony gospodyń. Do przerwy było 35:30 dla zespołu z Moskwy.

Po przerwie, obraz wydarzeń wiele się nie zmienił. Gospodynie popełniały proste błędy, a to była woda na młyn dla rywalek, które bezlitośnie kontrowały. Po dwóch takich kontrach i łatwych punktach zdobytych spod kosza, Sparta&k prowadził już 46:38 i utrzymywał tę przewagę przez całą część gry. W ostatniej części gry, Artego starało się odrabiać straty, ale bez powodzenia. Dodatkowo sytuację bydgoszczanek utrudniała sytuacja fauli. Cztery przewinienia miała Tamara Radocaj, a po trzy – Agnieszka Szott-Hejmej, Julie McBride i Karolina Poboży. Miejscowe same nie ułatwiały sobie sytuacji, bo ciągle miały problemy z defensywą rywalek i notowały stosunkowo dużo strat.

W ostatniej minucie nastąpił zwrot w grze Artego. Zza linii 6,75 m trafiła McBride, która potem dołożyła jeszcze punkty z półdystansu i Artego zmniejszyło stratę do trzech punktów (63:66). W kluczowym momencie blokiem popisała się Stanković, a za pięć fauli parkiet musiała opuścić Stallworth. Potem trafiła dwa osobiste Radocaj i było 65:66. Zwietrzyła się realna szansa na wygraną, ale w ostatniej akcji meczu z dystansu nie trafiła Międzik.

Pod koniec listopada rozpocznie się runda rewanżowa. Artego na jej początek uda się do Gorzowa Wielkopolskiego, na mecz z InvestInTheWest Enea AZS Gorzów Wielkopolski (29.11., 18:00).

PUCHAR EUROPY FIBA – GRUPA A – 3. KOLEJKA – 8.11.2018 R.
ARTEGO BYDGOSZCZ – SPARTA&K VIDNOJE MOSKWA 65:66
(15:14, 15:21, 15:19, 20:12)

ARTEGO: Międzik 13 (3×3, 5 zb., 5 as.), McBride 13 (2×3, 5 as.), Stanković 13 (10 zb., 5 bl.), Morrison 10, Szott-Hejmej 6 – Poboży 7, Radocaj 4, Engelman 4.

SPRTA&K VIDNOJE: Kołosowskaja 21 (3×3), O’Neill 11 (1×3, 5 zb.), Stallworth 10, Abaiburowa 7 (1×3), Sema 6 (1×3, 11 zb.) – Nuritdinowa 11 (1×3), Kurylczuk, Zotkina, Repnikowa, Safiulina.

Sędziowali: Maka Kupatadze (Gruzja), Zulfikar Oruzgani (Niemcy), Piotr Iwaszkow (Białoruś).
Komisarz FIBA Europe: Vytautas Kukarskas (Litwa).