Bydgoszcz
-5C
Słonecznie
62% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H -5 • L -5
-2C
Pon
-1C
Wt
1C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
Metropolia BydgoskaBlogiDobra wieża i inne – powalczmy ze smogiem!
Szwederowo_pożar_dym_Białas
26.02.2018 | 12:37

Dobra wieża i inne – powalczmy ze smogiem!

Na zdjęciu: Największym źródłem smogu jest niska emisja

Fot. Bogusław Białas

O tym, że największy oczyszczacz smogu stanął w Krakowie wiemy od niedawna. Ta warta około 10 milionów złotych inwestycja ma na celu znacząco poprawić jakość powietrza w dawnej stolicy Polski – mieście, które ma jedne z największych w kraju problemy ze smogiem.  Smog Free Tower zlokalizowany jest na terenie Parku Jordana, ma 7 metrów wysokości i oczyszcza 30 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę. Wieża została zainstalowana w lutym i zużywa tyle eneregi, co domowy bojler. Tyle przynajmniej się mówi. Podobne instalację funkcjonują także w Rotterdamie czy w miastach na terenie ChRL. Czy takie rozwiązanie mogłoby być wykorzystane w Bydgoszczy?

Odpowiedź na to pytanie oczywiście jest twierdząca. Taka wieża, podobnie jak w Krakowie, mogłaby stanąć w „niższej części” miasta, by być jak najbardziej efektywną. Gdzie byłaby więc dobra lokalizacja dla takiego urządzenia? Na przykład na Wyspie Młyńskiej lub w okolicy HSW Łuczniczka. Bardziej skłaniałbym się ku tej pierwszej lokalizacji. Wokół centrum (Wyspy Młyńskiej) mamy więcej źródeł smogu – nie tylko ruch kołowy, ale przede wszystkim kominy kamienic i innych budynków, które ogrzewane są piecami. A to przecież dym z przydomowych kominków jest największym źródłem smogu w miastach, szczególnie w okresie grzewczym.

Co pomaga tworzyć się smogowi/zwiększyć zanieczyszczenie powietrza? Usuwanie zieleni z centrum miasta, tłoczenie w nim ruchu drogowego, palenie odpadami i niskiej jakości paliwami w piecach i kominkach. Swoje dokłada również przemysł – szczególnie ten ciężki, i elektrownie cieplne. W przypadku Bydgoszczy „pomaga” jeszcze ukształtowanie terenu. Miasto znajduje się w dużej mierze w dolinie. Jest otoczone wzgórzami. Tego ostatniego nie zmienimy. Możemy jednak wpływać na to czym palimy w piecu, jak organizujemy ruch czy też jak dbamy o zieleń miejską. Czy zastępujemy ją betonową pustynią, czy jednak uważamy ją za niezbędną część środowiska miejskiego w którym żyjemy? Wykluczanie kolejno czynników pomagających tworzeniu się smogu nie jest skomplikowane. Nie musi być też specjalnie drogie. Wieża może być tego elementem, ale walka z zanieczyszczeniem powietrza nie może się do niej ograniczać.

Pozostaje jednak pytanie, czy miasto które nie kwapi się zbytnio do walki z usuwaniem skutków funkcjonowania przez wiele dekad Zachemu, będzie wykazywać inicjatywę do stawiania takiej wieży w centrum miasta? Tu już nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Bomba ekologiczna na Łęgnowie tyka. Zanieczyszczenia powoli przedostają się coraz dalej w kierunku Brdy i Wisły, uniemożliwiając już dziś korzystanie z wód gruntowych na terenie Łęgnowa. Czy podobnie będzie z powietrzem, którym na co dzień oddychamy? Czy czeka nas powolne i stałe obniżanie jego jakości? Miejmy nadzieję, że nie. Podobnie, jak musimy mieć nadzieję, iż miasto i rząd w Warszawie odpowiednio zareagują na sytuację mieszkańców bydgoskiego Łęgnowa i dołożą wszelkich starań, aby rozbroić bombę ekologiczną.

Daniel Kaszubowski

Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Bydgoszczanin. Partia Zieloni. Współprowadzący profil Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Panel dyskusyjny


Dyskusja dla wszystkich

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail