Bydgoszcz
-7C
Lekkie opady śniegu
85% wilgotność
Wiatr: 2km/h S
H -7 • L -7
-12C
Pon
-7C
Wt
-2C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesDrzwi otwarte w bydgoskiej spalarni odpadów [ZDJĘCIA]
spalarnia odpadów ProNatura
20.03.2016 | 16:17

Drzwi otwarte w bydgoskiej spalarni odpadów [ZDJĘCIA]

Niemal pół tysiąca osób postanowiło obejrzeć w minioną sobotę instalacje znajdujące się na terenie wartej ponad pół miliarda złotych inwestycji.

Na zdjęciu: Przedstawiciele spółki ProNatura chwalą się, że w drzwiach otwartych wzięły udział całe rodziny.

Fot. mat. prasowe

Spalarnia odpadów otworzyła w sobotę przed bydgoszczanami swoje podwoje. Z okazji obejrzenia jej instalacji skorzystało prawie pięćset osób.

Cieszymy się z tak dużego zainteresowania naszym zakładem. Zwłaszcza że dzisiaj odwiedziły nas całe rodziny. To znak, że edukacja ekologiczna zaczyna się od najmłodszych lat – przekonuje Dariusz Gręzicki, wiceprezes spółki ProNatura, która jest inwestorem spalarni. Każda grupa, która pojawił się na jej terenie, mogła obejrzeć najważniejsze elementy z udziałem przewodnika. Wśród nich – centralną dyspozytornię, pomieszczenia techniczne, a także specjalny bunkier, w którym składowane są odpady. – Naszym celem było pokazanie, że zastosowane przez nas nowoczesne rozwiązania są w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska – dodaje Gręzicki.

Przypomnijmy, że spalarnia już na etapie budowy budziła spore kontrowersje. Nie tylko z uwagi na wspomniane już aspekty środowiskowe, ale także na domniemane przewymiarowanie – rocznie spalarnia miała unieszkodliwiać (i zamieniać w energię elektryczną i cieplną) około 180 tysięcy ton odpadów. Po 100 dniach, jak poinformowała sama spółka ProNatura, trafiło do niej niemal 50 tys. ton śmieci, z czego zdecydowana większość została już poddana termicznej obróbce.

Oprócz zwiedzania instalacji spalarni, goście mogli wsiąść do nowoczesnej śmieciarki, obejrzeć makiety zakłady, a na najmłodszych czekały animatorki z Family Parku. W budynku administracyjnych spalarni zaprezentowano ponadto wystawę prac przedszkolaków, które powstały w ramach konkursu „Moja Czysta Bydgoszcz”.

Powiązane treści