Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 20 • L 20
25C
Nd
23C
Pon
32C
Wt
29C
Sr
32C
Czw
FORDON: Awaria tramwaju linii nr 7 na ulicy Akademickiej na wysokości ul. Romanowskiej (kierunek Łoskoń). Wstrzymano ruch tramwajowy w obu kierunkach.
Metropolia BydgoskaInowrocławInwestycjeDworzec PKP w Inowrocławiu: Remont bez końca? [ZDJĘCIA]
Dworzec PKP Inowrocław
27.08.2016 | 00:55

Dworzec PKP w Inowrocławiu: Remont bez końca? [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Ta tymczasowość staje się już bardzo denerwująca.

Fot. Stanisław Gazda

Remont dworca kolejowego stanowi od wielu lat najbardziej oczekiwaną inwestycję, nie tylko przez mieszkańców Inowrocławia, ale przede wszystkim przez ponad 33 tysiące kuracjuszy odwiedzających corocznie miasto. Interwencje prezydenta Inowrocławia u władz spółki PKP czy interpelacje poselskie pokazują, że wszystkim kończy się cierpliwość. Tymczasem koniec prac remontowych odjechał gdzieś w siną dal…

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PKP ukarały poprzedniego wykonawcę remontu dworca w Inowrocławiu. Chcą 1,5 miliona złotych

Roboty stanęły, gdyż PKP SA zerwały umowę z dotychczasowym wykonawcą, firmą P.Bud, z powodu m.in.: niedotrzymywania terminów, działania niezgodnie z zasadami BHP, stwierdzenia licznych wad oraz braku wypłaty wynagrodzeń dla pracowników i podwykonawców. Firmie naliczone zostały kary umowne i przekazane zostało wezwanie do ich zapłaty. Obecnie na ukończeniu jest inwentaryzacja robót budowlanych oraz procedura wyboru nowego wykonawcy, który dokończy inwestycję. Wznowienie prac powinno nastąpić we wrześniu. Sprawami opieszałości i nieprawidłowości przy remoncie inowrocławskiego dworca zainteresowało się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które zarządziło kontrolę realizacji przedsięwzięcia. Przebudowa, po zerwaniu poprzedniej umowy, jest zaawansowana w 64 procentach.

Dworzec w Inowrocławiu został wybudowany w latach 1872-1889 w eklektycznym stylu, łączącym cechy renesansowe i romańskie. Obiekt zbudowany jest z charakterystycznej żółtej cegły. W latach 60. XX w. obiekt został przebudowany – otrzymał m.in. nową, minimalistyczną fasadę, która wyjątkowo nie pasuje do reszty budynku.

We wrześniu 2013 r. ruszyła gruntowna przebudowa dworca. Zakładano powrót do historycznej elewacji od strony miasta w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Prace miały zakończyć się jesienią zeszłego roku, ale nabrały sporego opóźnienia…

Powiązane treści