Bydgoszcz
-8C
78% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H -8 • L -8
-10C
Sr
2C
Czw
1C
Pt
1C
Sob
1C
Nd
PILNE: Awaria tramwaju T7 na moście Pomorskim. Linie nr 4, 7 i 8 w kierunku r. Toruńskiego skierowane objazdem przez Babią Wieś.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaDzieło Sienkiewicza zabrzmi w całej Polsce. Już jutro odbędzie się Narodowe Czytanie 2016
read-791767_1280

Dzieło Sienkiewicza zabrzmi w całej Polsce. Już jutro odbędzie się Narodowe Czytanie 2016 (03.09)

To będzie czwarta edycja ogólnopolskiej akcji.

Na zdjęciu: W tym roku czytana będzie powieść Henryka Sienkiewicza.

Fot. wolny dostęp

„Quo vadis” – to właśnie to dzieło Henryka Sienkiewicza będzie można usłyszeć jutro (3 września) w wielu miejscach. W Bydgoszczy również.  

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Od tego czasu w jednym wybranym dniu września w całym kraju czytane jest konkretne dzieło. W 2013 roku był to „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, rok później „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalka” Bolesława Prusa.

Zobacz też: Prezydencka Para w Dziewierzewie [ZDJĘCIA]

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania, w którym uwzględniono pięć propozycji. Zwyciężyło „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i to właśnie tę książkę będzie można usłyszeć jutro w wielu miejscach.

W Bydgoszczy akcja odbędzie się w kilku miejscach. Jest to m.in. amfiteatr przy ul. Mostowej, gdzie czytanie, organizowane przez urząd miasta, rozpocznie się o godz. 12:00. Nieco wcześniej, o godz. 10:00, lektura książki rozpocznie się na rynku w Starym Fordonie. Ponadto po zakończeniu czytania organizowanego przez WiMBP w Bydgoszczy w synagodze w Fordonie odbędzie się projekcja filmowej adaptacji z 1951 roku.

Fragmenty powieści historycznej Henryka Sienkiewicza będą czytać m.in. przedstawiciele miasta, bydgoscy radni, przedstawiciele instytucji kultury oraz dziennikarze.

Powiązane treści