Bydgoszcz
4C
Słonecznie
64% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 4 • L 4
5C
Nd
8C
Pon
14C
Wt
15C
Sr
18C
Czw
PILNE: Źle zaparkowany pojazd na ul. Chodkiewicza. Tramwaje linii nr 4 i 6 skierowane zostały na Las Gdański.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIEkstremalna Droga Krzyżowa
slider

Ekstremalna Droga Krzyżowa (18.03)

Udział w niej może odmienić Twoje życie.

Na zdjęciu: Fragment plakatu promującego wydarzenie.

Fot. materiały prasowe

Przejście nocą trasy liczącej ponad 40 km to nie lada wyczyn. Podejmą się go uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, dla których jest to przede wszystkim ćwiczenie duchowe, a nie tylko fizyczne. 

Ekstremalna Droga Krzyżowa to inny sposób przeżycia drogi krzyżowej. Odbywa się ona w nocy, nawet wtedy, gdy pada deszcz, śnieg lub jest bardzo zimno. Osoby biorące w niej udział wspólnie przechodzą wyznaczoną trasę, lecz podczas marszu nie rozmawiają ze sobą. Modlą się w ciszy. Wyjątkiem są przerwy na stacje, podczas których czytane są krótkie modlitwy oraz teksty rozważań. Celem akcji jest spotkanie z Bogiem, a nie samo przejście.

Na pomysł takiego przeżywania drogi krzyżowej wpadł ksiądz Jacek Stryczek, prezes stowarzyszenia Wiosna, który działał wspólnie z członkami Męskiej Strony Rzeczywistości. Akcja po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku. Na początku idea realizowana była jedynie w Krakowie, lecz szybko przeistoczyła się w ogólnopolską akcję. Obecnie Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest nie tylko w Polsce, ale również za granicą (w Wielkiej Brytanii i Czechach).

W tym roku utworzono ponad 90 tras, a jedna z nich zaczyna się w Bydgoszczy. Jej uczestnicy przejdą 44 km. Ich opiekunem będzie ks. Wojciech Retman, kapelan w Domu Sue Ryder. Chętne, zapisane, osoby spotkają się 18 marca 2016 r. o godz. 21:00 na Mszy Świętej w kościele Matki Boskiej Królowej Męczenników zlokalizowanym przy ul. Bołtucia 5. Po zakończeniu nabożeństwa wyruszą do kościoła św. Józefa w Toruniu. Na trasie znajdą się następujące miejsca: Strzyżawa, Ostromecko, Wałdowo Królewskie, Bolumin, Skłudzewo, Łążyn, Zamek Bierzgłowski, Leszcz, Świerczynki, Olek. Droga prowadzić będzie głównie przez obszary leśne i pola. Na trasie oczywiście nie zabraknie utrudnień takich jak wąwóz i strome zbocza, czy czarny szlak przez starorzecze.

Uczestnicy powinni być dobrze przygotowani fizycznie oraz psychicznie, by mogli pokonać wszystkie przeszkody. Muszą mieć oświetlenie i elementy odblaskowe oraz dobre nieprzemakalne buty i okrycie. Obowiązkowe jest posiadanie latarki. Można także zabrać ze sobą kijki do nordic walking, a także termos z ciepłym napojem i posiłkiem. Bardzo ważne jest poinformowanie bliskich osób o wyruszeniu na trasę.

Na drugą edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszającej z Bydgoszczy zapisały się już 82 osoby. Organizatorzy przewidują, że trasę do Toruniu maksymalnie może przebyć 300 osób. Osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu powinny zajrzeć na stronę www.edk.org.pl, gdzie znajduje się więcej informacji na temat akcji. Tam też zamieszczony jest formularz zgłoszeniowy. Zapisy trwają do 16 marca.

Powiązane treści