Bydgoszcz
-4C
85% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H -4 • L -4
-6C
Wt
-8C
Sr
-7C
Czw
-3C
Pt
-2C
Sob
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesElf2 już na torach. W środę został zaprezentowany
Pesa Bydgoszcz
13.09.2017 | 17:30

Elf2 już na torach. W środę został zaprezentowany

Koleje Śląskie korzystają już z Elfa2.

Na zdjęciu: W środę odbyła się prezentacja pojazdu.

Fot.

We wtorek nowy Elf2 po raz pierwszy przewiózł pasażerów po śląskich torach, a dziś odbyła się jego oficjalna prezentacja. Bydgoska PESA w ramach zamówienia wartego 230 mln zł netto ma dostarczyć województwu  oraz Kolejom Śląskim w sumie 19 takich pojazdów. Będą one obsługiwały zarówno relacje aglomeracyjne, jak i pozaaglomeracyjne.

W środę, 13 września Koleje Śląskie oficjalnie zaprezentowały swój nowy nabytek. Elf drugiej generacji wyposażony jest w rozwiązania mające ułatwić podróżowanie pasażerom o zróżnicowanych wymaganiach. Dostosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma również przyciemniane szyby, przewijak, pojemniki na pieluchy, specjalne uchwyty do mocowania rowerów, klimatyzację, gniazdka elektryczne oraz energooszczędne oświetlenie LED.

– Oprócz pasażerów, również nasi pracownicy mogą liczyć na większy komfort – w nowym Elfie2 jestzamykana przestrzeń dla kierownika pociągu, m.in. z zabudowanym mikrofonem umożliwiającym wygłaszanie komunikatów dla podróżnych oraz monitorem umożliwiającym podgląd z kamer wewnętrznych – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. – Pojazd wyposażony jest w lodówkę, czajnik dla maszynisty, specjalny system parkingowy oraz urządzenia sterowania ETCS i łączności GSMR, co umożliwi jego interoperacyjność,  np. możliwość wyjazdu do sąsiednich Czech czy Słowacji– dodaje.

Pierwszy pojazd nowej serii ma ponad 150 miejsc siedzących i będzie jeździł po różnych trasach w całym województwie. Pesa zaoferowała 10 lat gwarancji, a całość zamówienia, tj. 19 pojazdów, będzie kosztować województwo śląskie oraz Koleje Śląskie ponad 230 mln zł netto. Przewoźnik może skorzystać ponadto z zamówienia uzupełniającego na dwa kolejne pojazdy trójczłonowe.

– Zakup nowych pociągów Elf2 i tym samym kolejny etap wymiany śląskiego taboru to strategiczna inwestycja rozpisana na lata. Jej głównym celem jest podniesienie komfortu i jakości życia naszych mieszkańców. Chcemy, by poruszali się po terenie naszego województwa i poza jego granicami w jak najlepszych i najbezpieczniejszych warunkach. Realizowane zamówienie z bydgoską PESĄ jest tego gwarantem. Elf2 to również kolejny przyczynek do walki o jak najczystsze powietrze, walki przeciwko smogowi na terenie naszego województwa. Tylko wtedy z nim wygramy, jak po swojej stronie będziemy mieć jak najwięcej uzupełniających się wzajemnie elementów. Nowoczesny, proekologiczny tabor kolejowy z pewnością jest jednym z nich– mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Do końca listopada 2017 r., zgodnie z harmonogramem, Kolejom Śląskim mają zostać dostarczone jeszcze dwa pojazdy trójczłonowe, cztery dwuczłonowe oraz dwa czteroczłonowe. Pozostałe jednostki zamawiający ma otrzymać w przyszłym roku. Będzie to dziesięć pojazdów czteroczłonowych.

– Po siedmiu latach historia naszej współpracy zatoczyła koło. Pierwsze Elfy poprzedniej generacji zakupiło w 2010 roku województwo śląskie, a dziś pierwsze pojazdy Elf2 zaczynają eksploatację w barwach Kolei Śląskich. Dowodzi to konsekwencji, z jaką kluczowy dla tego regionu przewoźnik przy wsparciu samorządu województwa inwestuje w nowoczesny, bezpieczny, odpowiadający europejskim standardom tabor. Cieszę się, że PESA ma w tym swój znaczący udział – mówi prezes i dyrektor generalny firmy PESA Robert Świechowicz.

Powiązane treści